Yüz İçin Buhar Banyosu Nasıl Yapılır Ne İşe Yarar

Yüz İçin Buhar Banyosu Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar

Buhar gücü yüzyıllardır pek çok alanda kullanılmakla beraber ışıl ışıl parlayan sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak isteyen kişilerde sık sık buhar banyosu yapmayı tercih etmektedir. Doğru bir şekilde yapılan buhar banyosu ile cilt gözenekleri tamamen açılır ve gerçek anlamda cilt temizliği yapıldıktan sonra yüze buhar banyosu uygulanırsa etki çok daha fazla olacaktır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli konu kesinlikle şiddetli buharın yanıcı etkilerinin olduğunun bilinmesidir. Bunun için “buhar banyosu nasıl yapılır?” sorusuna yanıt olarak ocaktan alınan altı kapatılmış sıcak su ile yapılmasıdır.

Buhar banyosu yapmak için ilk olarak gerekli malzemeler hazırlanmalıdır. Rezene, kekik, okaliptüs gibi güçlü aromalara sahip olan bitkiler daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacağı için suya eklenebilir.  Derin bir kap, başı tamamen örtecek büyüklükte bir havlu ve kaynar su ihtiyacınızı görecektir. Eğer bitkilerin aromatik etkilerinden de yararlanmak isterseniz kaynama suyuna bitkileri atarak 5 dakika kadar kaynatmanız yeterli olacaktır. Daha sonra kaynayan suyu derin bir kaba alıp, buhar yüzünüze direkt gelecek şekilde bu tasa eğmeniz ve kafanızı tasa kadar olan bölgede dâhil olmak üzere bir çarşaf ya da havlu ile örtmeniz buhar banyonuz için yeterlidir.

Bu şekilde 10 dakika kalınması yeterlidir. Yine buhara fazla yaklaşılmaması ve içerisinde sıcak su bulunan kap ile30 santim kadar mesafe bırakılması gerekmektedir. Buhar banyosunun faydaları sıralamasında ise ilk sırayı kesinlikle siyah nokta tedavisi için kullanılması almaktadır. Yine yüz kaslarını dinlendirmesi, yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde fazla yağın atılması, kan dolaşımını arttırarak daha genç bir görünüme kavuşmaya yardımcı olması ve derinlemesine cilt temizliği sağlayarak zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olması bilinen buhar banyosunun yararları arasında yer almaktadır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak