YOSUNLAR

images (24)
YOSUNLAR
Tatlı ve tuzlu sularda yaşaya tek veya çok hücreli organizmalar. Su yosunları;mavi-yeşil su yosunları ve gerçek su yosunları olarak ikiye ayrılır.
Mavi-yeşil su yosunları : Tek hücreli ilkel organizmalardır. Ototrofturlar. Klorofil, karatinoitler ve fikoeritin maddesini taşırlar. Bu iki maddenin oranına göre hücreler mavimsi veya kırmızımsı görünürler. Hücrelerin gerçek çekirdekleri yoktur. Bunlar serbest yada koloniler halinde yaşarlar. Bu su yosunları yeryüzünün bütün bölgelerine yayılmıştır. Üremeleri eşeysizdir ve hücreleri ikiye bölünmeleri suretiyle olur. Nemli topraklarda , özellikle tatlı sularda bazen tuzlu sularda,ağaç kabuklarında , kayalar üzerinde ve arktik bölgelerde yaşarlar. Bazı türleri kaplıcalarda 70-80 dereceye kadar dayanabilir. Su yüzeylerinde ‘su çiçeği’ denilen yeşilimsi bir örtü hasıl ederler. Mavi-yeşil su yosunlarının bir kısmı hayvanlar için zehirlidir. Nostoc, Gloeocapsa, mikrocystis flos-equae (su çiçeği yapar), arabaena gibi.
Gerçek su yosunları(Algler=Phycophyta):
Ototrof, ipliksi. tek veya çok hücreli, çeşitli renklerde ki su bitkileridir. Hücrelerinin gerçek çekirdekleri vardır ve klorofil taşırlar. Eşeysiz üreme dışında eşeyli üremede vardır.Eşeyli üremeleri; izogami, anizogami , ovogami şekillerinde olur. Spor ve gametleri meydana getiren organları bir hücreden meydana gelir. Bu bölümdeki su yosunları 7 sınıfa ayrılır;
1. Öglenalar
2. Ateş rengi su yosunları
3.Altın rengi su yosunları
4.Yeşil su yosunları
5.Sarı su yosunları
6.Esmer su yosunları
7.Kızıl su yosunları
Bu su yosunlarının bir kısmı gıda ve sanayide kullanılıyor.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak