Yön bulma yöntemleri hakkında ne kadar bilginiz var

yon

Yön bulma yöntemleri hakkında ne kadar bilginiz var?

İnsanlar bulundukları konumda kendini kaybolmuş hissediyorsa bulunduğu yön hakkında bilgi sahibi olmak isteyecektir. Bu konuda bilmenizi isterim ki yön bulma yöntemi bir çubuk metodu olarak ele alınmakta geçmişten günümüze dek pek çok insan bulunduğu yeri bulabilmek için bir yere çubuk dikmekte ve çubuğun gölgesi izleyerek bulunduğu konumu bulabilmektedir.

Bu durumda uzun ve kısa durumu ele alınarak uzun olan bölüm kuzey yolu gösterir. Kısa olan ise güney yönünü gösterir.  Bir başka önemli bir nokta var ki sağ ayak ve sol ayakla bulunduğunuz yönleri rahat bir şekilde tahmin edebilirsiniz konuma göre değişkenlik gösterebilmektedir ve biraz da hafızayı zorlamak gerekir.

Bulunduğunuz konumda yer alan camilerle de yön belirleme işlemi yapabilirsiniz. Cami nerede olursa olsun camilerin mihrabın karşı bölümünde yer alan kapılar daima kuzeyi göstermektedir. Camilerin şerefiye bölüm daima doğru açılan kapılar göstermektedir.

Karıncalarda yön bulma konusunda bizim en büyük yardımcılarımız almaktadır daima güney yönü göstermekte olan karınca yuvaları insanlar için şimdiye kadar daima iyi bir yardımcı olarak görülmüştür.

Ağaçların yosun tutmuş olan tabakalarında güney yönlü görebilirsiniz bu durum özellikle dağcılar ve daha çıkmayı sevenler için ya da yürüyüş yapmayı sevenler için önemli bilgiler içermektedir bir arazide olmalı etrafınızda hiç bir şey olmasa bile güneşin doğduğu tarafı doğuyu gösterdiğini bilmenizde fayda olacaktır.

  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Hak diyor ki:

    Arazide yön bulma tekniklerine değişik bir pencereden bakarak bizleri de bu konuda aydınlattığınız için teşekkürler. Doğa ve macera severlerin bu konuları araştırıp öğrenmesinde fayda var bence..

Bir yorum bırak