YILBAŞINDA HAVA NASIL OLACAK?

i

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, son yıllarda Doğu illeri dışında Türkiye’nin yeni yıla karla giremediğini ancak bu yıl Ankara, İstanbul, Bursa, Tekirdağ, Edirne, Balıkesir, gibi illerde kar yağacağı ihtimalinin olduğunu söyledi.

Ancak yetkililer, kar yağışının İstanbul merkezinde değil, Çatalca, Silivri gibi yüksek kesimlerinde olacağı açıklaması yaptı.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü uzmanları, bugünden itibaren Türkiye’nin Batı illerinden başlayarak çok soğuk olmayan, ılık bir yağışlı sistemin etkisi altına girdiğini belirterek, bu etkinin Pazar günü İç ve Doğu kesimlerinde etkili olduktan sonra yurdu terk edeceğini ifade ettiler.

 

  Pazartesi gününden itibaren Türkiye’nin yine Batı’dan başlayarak yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceğini açıklayan çalışalar, Balkanlardan gelecek soğuk havayla birlikte Pazartesi günü yağışların başlayacağını bildirdiler. Karla karışık yağmur şeklindeki yağışların Salı ve Çarşamba günü yurdun iç kesimlerinde etkili olacağını anlatan uzmanlar değerlendirmelerini şöyle sürdürdüler:

“Bu yılın son gününde, 31 Aralık’ta İç Anadolu ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde, Trakya’da ve İstanbul’un bazı kesimlerinde karla karışık yağmur olacak. Yıllardın yeni yıla karla girmemiştik. Bu yıl 31 Aralık gece saatlerinde yani yeni yıla girilirken, Ankara, Tekirdağ, Edirne, Bursa, Balıkesir, Sakarya, Kocaeli gibi illerde kar yağacağını söyleyebiliriz. İstanbul’un ise yüksek yerlerinde Çatalca, Silivri, Artanavutköy gibi yerlerinde kar yağacak. Soğuk hava şehir merkezine yaklaştığında ise denizin ve şehir ısısının etkisi nedeniyle kara dönüşemeyecek görünüyor.

Ancak 31 Aralık’a daha 5 gün var. Bu tahminlerimizin tutarlığı, uluslararası standartlarda olduğu gibi yüzde 65 ila 80 aralığında. 3 günlük tahminlerimizin tutarlılığı ise yüzde 80 ila 90 aralığında ve biz bu tahminlerimizi her gün güncelliyoruz. Dolayısıyla yeni yıla üç gün kala daha net tahminler ortaya koyabileceğiz.”

  • Site Yorum

Bir yorum bırak