Yesemek Açık Hava Müzesi

 

images (14)

                                                                         Yesemek Açık Hava Müzesi

Gaziantep şehirinin İslahiye kazasına bağlı Yesemek köyündedir. Yayınlara “Yesemek Taşocağı ve Heykel Atölyesi” olarak geçen bu sit alanı , Köyün Karatepe tecrübe et yamacında bulunur. Bu arazi menekşemsi gri renkte ve son derece kaliteli bir bazalt damarına sahiptir. Dolarit diye de tanınan bu bazalt damarından istifade etmek emeli ile M.Ö.II.binin sonlarına doğru burada bir taş ocağı açılmış ve çıkarılan taş bloklarının işlendiği oldukça büyük bir heykel atölyesi heyetmiştir.
Yesemek ilk kez 1890 seneninde Zincirli’de ( Samal ) kazı yapan Felix Von LUSCHAN tarafından keşfedilmiştir. Buradaki sistemli araştırma ve kazı çalışmaları 1958-1961 seneleri arasında Prof.Dr. Bahadır ALKIM Başkanlığındaki bir ekip tarafından yürütülmüş ve 200’e yakın heykel krokisi çıkarılmıştır.
Yapılan araştırmalar atölyenin, vesikanın Hitit hakimiyetine girdiği ŞUPPİLLULİMA 1. devreye başka bir deyişle M.Ö 1375-1335 tarihleri arasında işletmeye açıldığını ve atölyede bölgenin yerli halkı HURLAR ‘ın çalıştığını göstermiştir. Hitit İmparatorluğunun deniz kavimleri tarafından yıkılmasıyla atölyedeki çalışmaların durduğu görülmektedir. Daha sonra Geç Hitit Krallıklarından Şamal ( Zincirli ) Krallığının M.Ö. IX.asrın ilk çeyreğinden itibaren atölyeyi yine faaliyete geçirdiği anlaşılmaktadır. Bu devreye ait yontularda bölgenin karışık politik hasebiyle Asur, Hitit ve Aramilerinde yapıtlar üzerinde tesirini izlemek olasıdır. Bir çok devletin sanat özelliklerini taşıyan yontuların bulunması Yesemek Heykel Atölyesinin sanatsal açıdan ehemmiyetini bir kat daha arttırmaktadır. 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak