Yeni Doğan Bebekler Neden Ağlar?

ağlayan-bebek

Solunum işlemini plesenta sıvısıyla yaparlar ve akciğerleri de bu sıvıyla doludur. Bebekler doğdukları zaman ağlayarak bu sıvıyı dışarı verirler ve akciğerlerini havayla doldururlar.
Bebeklerin akciğerlerine oksijen ilk girdiğinde yanmaya neden olur. Bunun verdiği acıyla da bebek ağlamaya başlar.

İlk ağlamalar bebeğin akciğerlerinin açılmasına, hava almasına ve kalbin çalışmaya devam etmesini sağlar. Bu yüzden yeni doğan bir bebek mutlaka ağlamalıdır.

 

Bebeklerin %70-80’i doğar doğmaz kendileri ağlar eğer bebek ağlamıyorsa kaba etlerine(poposuna). ayak altlarına vurularak, sırtı okşanarak ağlaması sağlanır.Bununla bebeklerin %99’u ağlar.

Bebek buna rağmen ağlamıyorsa ambhu denen bir alet ile ağzından basınçla hava verilir.Bebeğin nefes alması hala gerçekleşmemişse nefes borusuna tüp yerleştirilerek ve gerektiği durumda makineye bağlanarak hava alması sağlanır. Çünkü bebeğin sağlığı için dünya hayatına ağlayarak başlamaları son derece önemlidir.

Bebeklerin ilk 15 gün içindeki ağlamaları akciğerin kapasitesini genişletmeyi ve kalbin daha iyi çalışmasını sağlar.

Hiç ağlamayan veya çok az ağlayan bebeklerin ilk 15 gün içerisinde ayaklarına vurularak ağlatılması gerekir.Eğer bebek kendiliğinden ağlıyorsa sinir sistemi kalp ve akciğerleri sağlıklı çalışıyor demektir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak