Verem Hastalığı

Verem hastalığı

Verem Hastalığı

Verem hastalığı diğer adıyla Tüberküloz ve halk arasında ince hastalık olarak bilinen hastalık yüz yıllardır varlığı bilinen çok önemli hastalık türlerinden biridir. Bugün birçok insan maalesef verem hastalığından dolayı hayatını yitirmiştir. Verem hastalığı Mycobacterium Tuberculosis isimli bakterinin akciğerler de yerleşmesiyle oluşan bir hastalıktır.
Akciğerin yanı sıra pek çok organda da hastalık yapabilmektedir. Verem hastalığı geçmişten günümüze dek tek bir mikrobun yaptığı en ölümcül olan bulaşıcı bir hastalık olarak görülmektedir ve düzenli olarak ilaç tedavisi uygulanması ile bu hastalığa çare bulunabilmektedir. Organlara zarar vererek süründürmesinin yanında tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Erken teşhisin çok önemli olduğu tüberküloz hastalığında tedavi edilirse %100 iyileşme söz konusudur.
Günümüzde artan AIDS hastalığıyla birlikte vereme yakalanan insan sayısı da arttırmıştır. Tüberküloz mikrobu; öksürmek, hapşırmak, nefes vermekle etrafa saçılarak yayılabilir. Verem hastalığının pek çok belirtisi vardır.
Örneğin; iki haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemeleri, iştahsızlık, göğüs ağrıları, halsizlik ve kan tükürme gibi.
Bu belirtiler hafif olarak başlar ve yavaşça dozajları artmaktadır. Dolmuşta, sınıfta, sokakta öksürüp aksıran insanlardan verem hastalığı bulaşması çok düşük bir ihtimaldir. Genellikle aynı evde yaşayıp uzun süre birlikte olan insanlara bulaştığı görülmüştür. Tedavisi için, veremle savaş dispanserleri ilaçları ücretsiz vermekte, teşhis ve tedavisinden para almamaktadır.

Tedavi süresi en az 6 ay sürmektedir.

İlaçların yanında bolca dinlenme verem hastaları için çok önemli bir etken olarak görülmekte ve hasta psikolojisi mutlaka iyi tutulmalıdır. Özel bir beslenme programı gibi etmenlerin pek bir önemi bulunmaktadır. Aşısı ve tedavisi olmasına rağmen hala dünyada yılda 8 milyon insana verem teşhisi konmaktadır.
Ayrıca dünyada her 3 insandan 1i verem tehdidi altındadır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak