Vecihi Hürkuş’un Hayat Hikayesi

vecihi

 

Vecihi Hürkuş’un Hayat Hikâyesi

Kurtuluş savaşının ilk ve son hava uçuşunu yapan, Türkiye’nin ilk sivil uçağını üreten Vecihi Hürkuş’un hayat hikâyesi ilklerle, zorluklarla ve başarılarla doludur. 20 yaşında pilotluk belgesi alan Vecihi Hürkuş, kurtuluş savaşının ilk ve son uçuşunu yapmıştır. Bu sürede ilk uçuşundan 1 yıl sonra Ruslara esir düşmüş, kısa sürede oradan geri gelmiştir.

Vecihi Hürkuş tam olarak göklere âşık bir pilottu. Pilot olarak değil eğitimci ve girişimci kişiliği ile de Türk Havacılık tarihine adını altın ve bir o kadar da buruk harflerle yazdırdı. Çünkü ilk yaptığı uçak, uçma kabiliyetine rağmen uçuş izni alamamış, devlet tarafından kaçak uçtuğu için el konmuştu. İkinci yaptığı Vecihi 14 uçağının uçuş iznini Türkiye de verebilecek herhangi bir kurum yoktu. O nedenle Avrupa’ya, parçalayarak götürdü, Avrupa da parçaları birleştirdi ve uçuş izni aldı. Türkiye’ye geldiğinde ise yine Vecihi 14 uçuştan men edildi.

Bütün bu engellemelere rağmen içinde ki uçuş aşkı yine son bulmadı. Bu sefer Türk Havacılık okulunu açtı. Okulda iki uçak daha yapıldı, okulda başarılı pilotlar yetiştirildi. Buna rağmen maddi sıkıntılar nedeniyle Hürkuş’un kurduğu okul kapandı.

Tüm hayatını Türkiye’nin havacılıkta ilerlemesine adayan Vecihi Hürkuş bugün ise Türk havacılık eğitim uçuşlarını yapmak için tasarlanan ve üretilen uçaklara ismini vermiştir. Hürkuş eğitim uçakları seri üretime henüz geçmiş ve şuan görev yapmaktadır. İadeyi itibarı onlarca yıl sonra yapsak da Vecihi Hürkuş’un çektiği sefalet, sıkıntılar Türkiye’nin geçmişinde, Cumhuriyetin ilk yıllarında barındırdığımız en büyük lekelerden birisidir. Vecihi Hürkuş bugün Türk Havacılık sektörüne kattıkları ile anılan, asla pes etmeyen, eğitimci, yaratıcı, vatanını çok seven ve uçma aşığı, İstiklal madalyası kazanmış bir adamdı.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak