Usb 3.0 Nedir

USB 3.0 Nedir

Usb arabirimi, ilk olarak usb 1.0 versiyonuyla karşımıza çıktı ve bunu 1.1 teknolojisi izledi. Bununla beraber bu teknolojiler zaman içinde bilgisayar kullanıcılarının veri dosyalarının büyümesinden dolayı aktarım hızları konusunda yetersiz kalmaya başladılar. Bunun üzerine Usb 2.0 teknolojisi geliştirildi ve kullanıcılar açısından daha kolay ve pratik kullanım sağlamaya başladı. Ardından kullanım alanı genişledi bugün üretilen bütün bilgisayarlar ve oyun konsollarında standart donanım haline gelmiş durumda.

Ancak bugün geldiğimiz noktada usb 2.0 teknolojisi de kullanıcıların isteklerine cevap vermekte gecikiyor. Bunun sebebi ise dosya boyutlarının büyümesi ve usb 2.0′ ın bant genişliğinin daha üzerinde bir hıza gereksinim duymalarıdır. Bunun üzerine üreticiler yeni bir teknolojinin olması gerektiğine karar verdiler.

Bu yazımızda, usb 3.0 hakkında kısa bir bilgi vereceğiz.

Kısa bir süre önce üreticiler usb 3.0 teknolojisini geliştirdiler. Bugün pek yagın olmasa da önümüzdeki birkaç yıl içinde standart donanım haline gelecek ve usb 2.0′ ın tahtını devr alacaktır. Belki de bu süreçte artık usb 2.0 teknolojisi tamamen terk edilecek ve kullanıcılar veri aktarımını daha kolay bir şekilde yapmaya başlayacaklardır. Usb 3.0, fiziksel olarak selefiyle aynı görünüm ve ölçülere sahip olmasına karşın, sadece soket kısmında mavi bir renk tercih ediliyor. Yani usb girişlerinin rengi maviyse usb 3.0 karşınızda duruyor demektir.

Üreticiler teorik olarak usb 3.0′ ın, selefi 2.0′ dan on kat daha hızlı veri transferine sahip olduğunu dile getiriyorlar. Üstelik bant genişliği konusunda da her geçen gün yapılan çalışmalar sayesinde kullanıcılarını gayet memnun edecek düzeyde gelişiyor. Usb 2.0, saniyede 480 mbit, yani saniyede 60 mb’ lık dosya aktarımı sunarken, usb 3.0 teknolojisi saniyede 5gbit/sn, yani saniyede 600 mb’ lık bir dosya aktarımı hızına sahiptir. Aynı zamanda usb 3.0 sadece veri aktarımı hızıyla değil, usb ile şarj edilen cihazların daha hızlı şarj edilmesi gibi bir avantajı da beraberinde getiriyor. Usb 2.0 5 volt ve 0.5 amperlik bir değere sahipken, usb 3.0 da voltaj değeri değişmiyor fakat amper 0.9 ampere ulaşıyor.

Bunlarla beraber usb 3.0′ da geri uyum diyebileceğimiz bir özellik de mevcut. Yani usb 3.0 özelliği bulunan bir disk usb 2.0 soketine sorunsuzca uyum sağlayabilir. Fakat bu olay veri aktarım hızında herhangi bir yükselme olması sağlamaz.

Günümüzde usb 3.0 desteği donanım üreticileri tarafından daha fazla desteklenmeye başlıyor ve buna yönelik ürünlerin içinde harici diskler ve flash diskler ön plânda tutuluyor. Şu an donanım piyasasında bilgisayar üreticileri usb 3.0 teknolojisini de ürettikleri bilgisayarlarda hizmetimize sunuyorlar ve bu da bu teknolojinin gerçekten de ilerlediğini gösteriyor.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak