Türkiye’de İnternet 24 Saat Kesilecek!

internet_24_saat_kesilecek_h21533

Türkiye’de İnternet 24 Saat Kesilecek!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı Lütfi Elvan, yeni internet düzenlemesine ilişkin, ”Anayasamızın 22. maddesine tamamen uygun bir düzenleme, (daha önce çıkarılan kanunun) Anayasa mahkemesinde dönme nedeni kamu düzeni ve milli güvenlikle ilgili hususlarda daha önceki düzenlemede karar tercini Telekomünikasyon İletişim Bakanlığı olarak koymuştuk. burada bir değişiklik yaptık. Bu konuda karar vermesi gereken ‘ilgili bakan ve bakanlıktır’ diye düşündük. Ben herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum.  Tamamıyla Anayasamızın 22. maddesine uygundur” dedi.

24 SAAT ERİŞİM ENGELLENECEK

Yeni düzenlemeyle birlikte, Başbakanlık veya ilgili Bakanlığın başvurusuyla TİB, mahkeme kararı olmadan 24 saat internete erişim engelleyebilecek. Başbakanlık ya da ilgili bakanlık ”Bu kamu düzeni ve milli güvenliği ilgilendiren bir husustur” diyerek durumu Telekomünikasyon İletişim Bakanlığın’a (TİB) bildirecek . TİB de geçici olarak erişimi engelleyecek. bu noktada 24 saat içerisinde mahkemeye başvurma zorunluluğu gelecek ve TİB de, böyle bir durumda, erişimi engelledikten hemen sonra, 24 saat içerisinde mahkemeye başvuracak.

NİHAİ KARARI MAHKEME VERECEK

Erişim için nihai kararı mahkeme tarafından verilecek. Eğer mahkeme, erişimin engellenmesine veya içeriğin çıkarılmasına karar verirse, erişim engellenecek ya da içerik çıkartılacak. Eğer Mahkeme, ”Hayır erişim engellenmesin, içerik de çıkarılmasın” derse, o şekilde devam edecek.

PARA CEZASI DA GELECEK

Bakan Elvan, yeni internet düzenlemesine ilişkini ”Eğer herhangi bir içerik veya yer sağlayıcı, mahkeme kararına rağmen içeriğin çıkarılmasını ve yahut  o ilgili bölümün engellenmesini sağlamıyorsa 500 bin liraya kadar ceza uygulaması getireceğiz ” dedi.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak