Türkiye’de Askerlik

466582

Türkiye’de 1826’da yeni çeri ocağı kaldırılıncaya kadar, ordunun büyük bölünü tımarlı sipahiler ve yeni çeriler oluşturuyorlardı.

Tımarlı sipahiler yalnızca savaş sırasında orduya katılan askerlerdi ;

Yeni çeriler ise, ordunun sürekli askerleriydi ( Bak.Yeni çeri ocağı )

Yeni çeri ocağı kaldırıldıktan sonra süresiz askeri alma uygulaması başladı bu uygulamayla görevli memurlar belirlenmiş sayıya ulaşıncaya kadar, halk arasında asker seçerlerdi. 1843′ te çıkarılan bir yasayla, kura yoluyla askeri alma kabul edildi.

Kura yoluyla askere alınan kişiler, 5 yıl zorunlu askerlikten sonra 7 yıl içinde yedeğe ayrılır ve yılda 1 ay askeri eğitim görürlerdi.

Askerlik yaşına gelen gencin ailesine bakacak kimsesi yoksa askere alınmazdı.

Ayrıca imamlık yapanlar ile İstanbul halkı da askere alınmıyordu.

1869 ‘da askerlik süresi 20 yıla çıkarıldı 20 yıllık askerliğin 6 yılı sürekli orduda, geri kalan yıllar yedek asker olarak tamamlanırdı.

1916 çıkarılan bir yasayla padişah soyundan gelenler dışında Osmanlı uyruğunda bulunan herkesin askere alınması zorunluluğu getirilirdi 45 yaşına kadar herkes asker sayıldı.

Günümüzde ise 1927 ‘de çıkarılan bir yasaya göre Türkiye CUMHURİYETİ uyruğundaki herkes, 20 yaşına geldiğinde ilk askerlik yoklamalarını yaptırmak zorundadır.

er olarak askerlik süresi 12 aydır Yüksek öğretim görmüş olanlar arasında çekilen Kurayı kazananlar 5 ay er olarak ötekiler ise 12 ay yedek subay olarak askerlik yaparlar. 1980’de çıkarılan yeni bir yasayla BEDELLİ ASKERLİK UYGULAMASI GETİRİLDİ.

Bedelli askerlikte belirli bir miktar parayı ödeyenler bankaya bedelleri karşılığında ödendiğinden itibaren askerlik yapmamaktadırlar.

Yurt dışında çalışan ise bu bedeli döv izlen öder ve belirli bir süre askeri eğitimden geçirilirler.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak