Süleyman Şah Türbesine Operasyon Yapıldı

Süleyman Şah Türbesine Operasyon Yapıldı

Türkiye’ nin kendi sınırları dışındaki tek toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu’ ndan geçen hafta gelen kriptolu mesaja göre, bölgede özel durumların baş göstermeye başlaması, karakola her an saldırı düzenlenebileceği ve yakın zaman IŞİD-PYD çatışmasının olabileceği belirtilmişti. Bu durum üzerine hükümet ve TSK harekete geçti ve dün (21.02.2015) saat 21:00 sularında “Şah Fırat Operasyonu” başlatıldı.

39 tankın, 57 zırhlı aracın, 100 aracın ve 572 askerin katıldığı operasyonda, grup ikiye bölündü ve iki eş zamanlı operasyon düzenlendi. Gruplardan biri, Süleyman Şah’ ın nakledileceği yeni yer olan Eşme Bölgesi’ ni güvenlik altına alırken, diğer grup da operasyonun yapılacağı Süleyman Şah Saygı Karakolu na yöneldi.

Operasyonda, herhangi bir çatışma durumu yaşanmamakla birlikte, Türbeden alınan kutsal eşyalar ve Süleyman Şah’ ın naaşının ardından yıkım gerçekleştirildi. Tanktaki ani manevra sırasında başını şiddetli şekilde çarpan Başçavuş Halit Avcı şehit oldu.

Süleyman Şah’ ın naaşının defnedileceği yeni yer olan Eşme Bölgesi’ nde yapılan dini törenin ardından defin işlemi yapıldı. (04:45) Karakolun IŞİD’ in eline geçmesi ihtimalini ortadan kaldırmak için imha edildiği bildirildi.

06:03′ te Eşme Bölgesi’ ne nöbet için yerleştirilen askerler dışında diğer askerler geri dönmeye başlarken, 07:00′ de ise zırhlı araçlar ve tanklar Mürşitpınar Sınır Kapısı’ na yöneldi ve operasyon sona erdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Twitter’ dan ilk açıklamayı yaptı.

“Ecdadımızın emaneti Süleyman Şah’ın naaşı Suriye içindeki yeni mekanına geçici olarak nakledilmek üzere ülkemize getirilmiştir. Bugüne kadar büyük bir onur ile görev yapan Süleyman Şah Saygı Karakolu personeli de TSK’ nın Şah Fırat operasyonu ile yurda dönmüşlerdir. Süleyman Şahın naaşının nakledileceği Suriye Eşmesinde bir bölge ordumuz tarafından kontrol altına alınmış bayrağımız göndere çekilmiştir. Her türlü riski barındıran çatışma ortamında Suriye toprakları içesinde gerçekleştirilen bu son derece başarılı operasyon nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman personelini bir kez daha tebrik ediyorum.”

Genel Kurmay Başkanlığı’ ndan yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi: 

”Geride değerli emanet bırakılmamıştır. Suriye Eşmesi’nde naaşın nakledileceği bölge birliklerimiz tarafından kontrol altına alınmış, bayrağımız göndere çekilmiştir. Uluslararası Antlaşmalar ile Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki manevi değeri yüksek ecdat yadigarı emanetler, Suriye’de ortaya çıkan güvenlik sorunları ve askeri zaruretler nedeniyle, haklarımız saklı kalmak üzere geçici olarak yine Suriye topraklarında bulunan Suriye Eşmesi Köyüne taşınmak üzere getirilmiştir.

Geride değerli emanet bırakılmamıştır. Suriye Eşmesi’nde naaşın nakledileceği bölge birliklerimiz tarafından kontrol altına alınmış, bayrağımız göndere çekilmiştir. Şah Fırat Operasyonu sırasında herhangi bir çatışma yaşanmamış, başlangıç evresindeki intikal esnasında bir personelimiz geçirdiği bir kaza sonucu şehit olmuştur.”

 

Süleyman Şah Saygı Karakolu’ na yapılan operasyonda şehit olan askerimiz

 

Süleyman Şah Türbesi Operasyonunun Fotoğrafları

 

Süleyman Şah Türbesi Operasyonunun Videoları

 

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak