Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

İnsan vücudunun enerji kaynaklarından biri olan, zor anlarda ve şartlarda kaslarımıza gerginlik ve güç sağlayan, mücadele edebilmemizi mümkün kılan stres, eğer uzun sürerse ve stresle başa çıkmanın yolları bilinmiyorsa, tersine etkilerle, insanın ruhsal ve fiziksel yapısına ciddi zararlar verebilmektedir. Bu durum, kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesine, endişeli bir ruh haline sahip olmasına, etrafında olup bitenlere tahammülsüzlük göstermesine, uykusunda sık bölünmeler olmasına ve odaklanma problemleri yaşamasına sebep teşkil eder.  Stres altındaki bir insanın aynı zamanda huzurlu, başarılı veya çevresine faydalı olması beklenemez. Stres, kişinin istemediği durumlara maruz kaldığında, üzerinde hissettiği baskıdır ve birçok kaynağı olabilir. Örneğin, büyük şehirlerdeki trafik sorunu, dünyanın her yerinde, kişiler üzerinde önemli bir stres kaynağıdır. Ya da iş yerinde yaşanabilecek, teslim edilmesi gereken bir işin gecikmesi, işveren veya amir ile yaşanan bir gerilim, eşler arasında tartışma, sınavlar hemen herkes için birer stres kaynağıdır.

Peki, stresle başa çıkmanın yolları nelerdir? Öncelikle kişinin kendini tanıması, nelerden hoşlanıp, hoşlanmadığını bilmesi ve hayatındaki stres kaynaklarını tam olarak belirlemesi gereklidir. Bu sayede ne tür bir meslek edinmeniz gerektiğini, nasıl bir eş ile mutlu olacağınızı, hangi şehirde yaşamanız gerektiğini belirlerken, mümkün olduğunca doğru tercihler yapabilirsiniz. Bununla beraber, insan hayatı hiçbir zaman tekdüze seyretmez. Mutlaka inişler ve çıkışlar olacaktır. Her inişin bir çıkışının da olacağını bilmek, kişiyi olumsuzluklara karşı daha sabırlı kılar. Öyle ise, temel kural, “bilinçli yaklaşım” olacaktır. Değiştirebileceğiniz bir durum söz konusuysa, stres kaynağından uzaklaşmak, kısa vadede, hızlı bir çözüm olabilir. Örneğin işinizi değiştirerek üzerinizdeki baskıdan belirli bir oranda kurtulabilirsiniz. Ancak bazen, hiç istemesek te, içinde bulunduğumuz şartlar, bizleri o strese belirli bir süre katlanmaya mecbur kılar. Unutulmamalıdır ki, sorunlarla kaçarak başa çıkılmaz. Hızla değiştirilemeyen, aniden oluşan veya süregelen stresle başa çıkabilmek için ise aşağıdakileri uygulayabilirsiniz;

1- Olaylar ve durumlar, sizin onlara verdiğiniz değer kadar önemlidir. Önemsemeyin.

2- Öfke, sağlıklı düşünmenizi ve doğru karar vermenizi zorlaştırır. Sakin olmaya ve sakin kalmaya çalışın.

3- Strese maruz kaldığınızda ılık duş alın. Kaslarınızın ve sinirlerinizin yumuşamasına ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

4- Uyku kalitesine ve süresine önem verin. İyi bir uyku sizi daha güçlü ve dayanıklı kılacaktır.

5- Sıkıntılarınızı paylaşın. Yakın bir arkadaşınızla ya da bir uzman desteği alarak, mutlaka konuşun, dertleşin. İçinize atmayın.

6- Egzersiz yapın.  Açık havada ya da bir spor salonunda, bedeninizi aşırı zorlamadan yapacağınız antrenmanlar size kendinizi iyi hissettirecektir.

7- Sevdiğiniz müzikleri dinleyin. Hatta eşlik edin. Müzik ruhun gıdasıdır.

8- Mutlaka bir hobi edinin. Gündelik hayatınızdan sizi uzaklaştıracak, sevdiğiniz, ilgi duyduğunuz bir uğraş, sizi stresten uzaklaştıracaktır.

Cüneyt Aksoy

  • Site Yorum

Bir yorum bırak