SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUNMAK İÇİN TAVSİYELER

soguk

 Soğuk algınlığından korunmak için tavsiyeler

Günümüzün yaygın hastalığı olan soğuk algınlığı çok basit yöntemlerle engellenebilecek ve bağışıklık sistemimizi güçlendirebileceğimiz bir hastalıktır. İnsanların yaşam koşulları, hayat kaliteleri, beslenmeye verdikleri önem soğuk algınlığına yakalanma oranını değiştirmektedir.

Sigara ve alkol içmeyiniz! Burnumuzda bulunan tabakaların üstünde soluduğumuz havayı ısıtan ve temizlenmesini sağlayan silialar bulunmaktadır. Sigara içmek bu tabakaların kurumasına, farklılaşmasına ve fonksiyonunu yerine getirememesine neden olur. Bu soluk havasını temizleyen silialar kaybolur ve etkenlere açık hale geliriz. Alkol karaciğere zarar vererek bağışıklık sistemimizin baskılanmasına, vücutta su kaybına yol açarak hastalığa davet çıkartmaktadır.

Bol bol dinlenin! Yorucu hayat şartları yüzünden, sıkıştırılmış programlar bizi hep bir koşuşturmacanın içine sokmaktadır. Bundan dolayı dinlenmeye çok az vakit kalmaktadır. Vucudumuzun kendini toparlaması gün içinde maruz kaldığımız etkenlere karşı koyması için dinlenmesi şarttır. Ayrıca stres ve aşırı yorgunluk bağışıklık sistemini baskılayarak sizi hastalığa açık hale getirir.

Bol bol su için! Su insan vucudu için vazgeçilmezdir. Vucudumuzun %70’inin sudan olduğunu düşünürsek su hayatımızda büyük bir önem arz etmektedir. İçtiğimiz suyun taze ve temiz olmasına özen göstermeliyiz. Su vucudumuzda pek çok yapım ve yıkım olayına katılmakta bununla birlikte bir çok etkeni seyrelterek vucuttan atılmasını sağlar.

Spor yapın! Her gün düzenli olarak egzersiz yapmak vucudunuzdaki toksin ve atık maddelerin uzaklaştırılmasını sağlayarak sizi bir çok hastalıktan uzak tutacaktır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak