Sıtma nedir ve nasıl engellenir

Sıtma nedir ve nasıl engellenirSıtma nedir ve nasıl engellenir

Sıtma hastalığı, dişi anofel sivrisineklerinin plazmodium denilen parazit etkenlerini taşıyarak insanlara bulaştırmasıyla karakterize olan bir hastalıktır. Çok eski çağlara kadar dayanan sıtma hastalığı yüksek ateş ile birlikte titremeyle bilinen bir hastalıktır. 100 yıl öncesine kadar binlerce insanı öldüren sıtma hastalığının günümüzde teşhisi kolay ve tedavisi ve korunması artık mümkündür.

Tropik bölgelerin hastalığı olarakta bilinen bu hastalık günümüzde Afrika’daki her 10 çocuktan birini öldürmeye devam etmektedir. Sıtma hastalığı sivrisineklerle bulaştığı gibi, bulaşık şırıngalarla ve hastalıklı kan nakilleriyle de bulaşabilmektedir. Sıtma hastalığının en önemli özelliği, nöbetler halinde gelmesidir.

 

Nöbetler başlamadan birkaç gün önce halsizlik, iştahsızlık, neşesizlik, baş ağrısı, sırt ve bacak ağrıları da görülebilmektedir. Uzun süren durumlarda sarılık ve kansızlık gibi hastalık tabloları da ortaya çıkabilmekte ve iç kanamalara neden olmaktadır. Tedavisi için hastalığa yakalanan insanların kuvvetli besinlerle yeni bir beslenme programı uygulanmalı ve sürekli olarak yatmamaları gerekmektedir.

Plazmodiumların üreme ve gelişmelerini engellemek için kuvvetli antiparaziter ilaçlar kullanılmalıdır. Sıtmayla mücadele de toplumsal olarak baktığımız zaman en önemli sivrisineklerle en uygun bir biçimde mücadele etmektir. Sıtma ihbarı mecburi bir hastalık olup sıtma hastalığına yakalanan bireyle sıtmayla mücadele dispanserleri tarafından ücretsiz şekilde tedavi edilmektedir. Birçok Avrupa ülkesinde tedarik edilen bu hastalık ülkemizde hala görülmektedir. Türkiye’de en çok Çukurova ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülmektedir.

Sıtma nasıl engellenir?

Bunun için önleyici bir aşı yoktur ama önleme konusunda tamamen insanların eğitimine dayalı olarak korunmanın bir takım kolları vardır. Bunun için en bilinen şey klorokin gibi ilaç tedavisi olarak görülmektedir. Sıtma mikrobu sivrisinekler vasıtası ile yayılmakta olan bir özelliğe sahiptir. Sıtma çağımızın en önemli sorunları arasında yer alıyor olsa da engellemek için sivri sineklerin ilaçlanmasında önemli bir pay vardır ve buda belediye ya da kasaba yönetimine önemli görevler yüklemektedir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak