Sezaryen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sezaryen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sezaryen, doğum esnasında vajinal kanalın dar kalması sonucunda, bebeğin ve annenin hayatı konusunda risk oluşturacağı için, rahim kısmının kesilerek bebeğin alınma işlemidir. Sezaryen, ilk olarak 1881 yılında Alman jinekolog Ferdinand Adolf Kehrer tarafından yapılmıştır. Son yıllarda Çin genelinde sezaryen doğum oranı % 46′ lara ulaştı. Asya, Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinde bu oran % 25′ lerdedir. İtalya’ da sezaryen doğum oranı % 40′ larda iken, Norveç’ te bu oran %14′ tür.

Sezaryen sırasında çok nadir olarak görülse de en sık görülen komplikasyonlar bağırsak yaralanmaları, rahme yakın bulunan mesanenin yaralanması, kanama, enfeksiyon gibi riskler taşır. Çok çok nadir de olsa, aşırı kanama nedeniyle rahmin ameliyatla alınması durumu olabilir.

Sezaryenden sonra bacaklardaki damarlarda pıhtı oluşması ve bu pıhtının akciğere ulaşma riski normal doğuma göre daha fazladır. Sezaryenden sonra anne ve bebek etkileşimi gecikebilir. Sezaryenden sonra anne normal doğuma nazaran çok daha geç iyileşir. Daha geç taburcu olur.

Sezaryenden sonra sancılar normal doğuma göre daha fazla olur.Daha sonraki doğumlarda plasentanın rahim ağzına yapışması gibi durumlar söz konusu olabilir. Daha sonraki doğumlarda anne, bebeklerini normal yolla doğurmakta büyük sıkıntı çeker. Tekrar sezaryene ihtiyaç duyabilir. Sezaryenle doğan bebekler solunum sıkıntısı çekebilirler. Normal yolla doğan bebeklerin rahim kanalından geçerken oluşan basınç sayesinde akciğerlerindeki su dışarı atılır. Fakat sezaryende böyle bir şey olmadığı için bebekler solunum sıkıntısı çekebilirler. Sezaryen sonrası, annenin komplikasyonlar sonucu tekrar hastaneye yatma ihtimali yüksektir. Üstelik sezaryenle doğan bebeklerde meme emme başarısı diğerlerine kıyasla daha düşüktür. Bazen de sezaryenle doğan çocuklarda astım riski daha fazla olur. Sezaryen operasyonu geçiren kadınlarda, daha sonraları, ameliyata bağlı oluşabilecek yapışmalar söz konusu olabilir. Bu da kısırlığa vesile olabilir.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak