ŞEKER CİLDİ YAŞLANDIRIYOR SAÇLARI DÖKÜYOR

seker
Cildimizin ,saçlarımızın ve dokularımızın temel yapı taaşı olan proteinler ve yüksek glikoz konsantrasyon ile karşılaştığı zaman glikoz bir enzim aracılığına gerek duymadan proteinlere bağlanarak kontrolsüzce glikasyon reaksiyonlarına neden oluyor. Glikasyona uğramış protein molekülleri ise serbest radikallerin oluşumuna sebep oluyor.Bu serbest radikaller dokularda yaşlanma belirtilerini hızlandırır. Doku biolojisini sürmesi için gerekli birçok faaliyet ise aksamaya başlıyor.
GLİKASYONU ÖNLEYEN ÜRÜNLER
İnsanların yaşlanma sürecince % 30 genetik yatkınlıklar % 70 yaşam biçimi ve çevresel etkenler rol oynuyor. Günlük tükettiğimiz şeker molekülleri cilt ve şaç foliküllerinde ki kolajen lifler de biriktikçe cildin destekleyici dokusu inelastik bir hal alıyor, derin kırışıklıklar oluşabiliyor. Saç inceliyor ve dökülüyor, saç derisi sertleşiyor, şaç folikülü sıkışıp kalıyor. Dokularda ki yaşlanma etkilerini yavaşlatmak, engellemek ve belkide durdurmak için çalışan bir çok sağlık teknoloğu , cildin yaşlanmasından ve saçların dökülmesinden kan şeker seviyemizin, şeker ve şekere dönüşecek gıdasal alışkanlıklarımızın son derece etkin olduğu görülür.
Önemli Avrupa kliniklerinde gerçekleştirilen yoğun testler, glikasyonu engelleyen bazı ürünlerin yüksek toleransını ve sıra dışı etkinliğini kanıtladı. Sadece 12 saat içerisinde cilt nemi gözle görülür şekilde artıyor ve kırışıklıklar azalıyor. 2 ay sonra saç dökülmesi azalıyor saç uzaması ikiye katlanıyor.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak