Sağlıklı Saçlar ve Güçlü Tırnaklar İçin 6 Temel Gıda

Sağlıklı Saçlar ve Güçlü Tırnaklar İçin 6 Temel Gıda

Temel olarak keratinden meydana gelen saç ve tırnakları uzatmak büyük bir sorun. Uzamalarını beklerken bir yandan da kırılmaları daha büyük bir sorun haline geliyor. Atlamamanız gereken bir gerçek var ki; dengeli beslenmiyorsanız, saçlarınız ve tırnaklarınız kısa sürede uzamaz, üstelik kırılma riski daha fazla olur.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, saç ve tırnaklar keratin asitinden meydana gelir. Siz de sağlıklı saçlar ve güçlü tırnaklar için, keratin içeren besinleri bol bol tüketmelisiniz. Bir sonraki alışverişinizde bu ürünleri listenize eklemeyi unutmayın.

1-) Süt

Bilim insanları, saç dökülmeleri ve tırnak kırılmalarının temelinde, vücutta çinko, demir, protein ve ve biyotin eksikliği olduğu kanısındalar. D vitamini, kalsiyum ve biyotini içeren süt, en temel besin kaynaklarındandır. Aynı zamanda sütün içindeki biyotin, saçların daha kısa sürede uzamasını sağlar ve saçlara ipeksi bir yumuşaklık verir.

2-) Yumurta

Bilimsel araştırmalar, saçlarımızın ayda ortalama 1 cm kadar uzadığını ve saçın %97′ sinin proteinden oluştuğuna dikkat çeker. Bu da demek oluyor ki, protein kökenli saçlarımızın daha sağlıklı olmasını istiyorsak bol protein içeren besinler tüketmeliyiz. Bu konuda ilk akla gelen şey yumurta oluyor. Ayrıca yumurta, demir ve biyotini bol miktarda içeren bir besindir.

3-) Somon Balığı

Yüksek miktarda omega 3 yağ asiti içeren somon balığı bol miktarda tüketildiği taktirde, içeriğinde omega 3 asiti sayesinde saç köklerini güçlendirir ve kepeğe karşı büyük bir direnç sağlar. Aynı zamanda tırnakları daha güçlü hale getirerek kırılmalara karşı korur. Üstelik B vitamini açısından da zengin olduğu için, saç derisini de besler.

4-) Yeşil Sebzeler

Ispanak, kıvırcık, lahana, pazı ve bütün yeşil sebzeler, içerdikleri A ve C vitaminleri sayesinde, kan damarlarını güçlendirir. Bol miktarda kolejan içerirler ve C vitamini sayesinde vücuttaki demir emilimini sağlarken, A vitamini sayesinde de saçların beslenerek daha çabuk uzamasını sağlar.

5-) Portakal ve Turunçgiller

Tüm narenciye türleri, havuç ve kabak gibi sebzeler, A vitamini yönünden zengindir ve tırnaklarınızın sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Aynı zamanda saçın kısa sürede uzamasını da sağlarlar. Bu besinler beta karoten yönünden de çok zengindir. Bu antioksidan, A vitamini dönüşümünü sağlayarak daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

6-) Su

Birçok bilim insanına göre, hayatın temel kaynağıdır su. Her şey suyun varlığıyla başladı ve bugün hayatta kalmamızı sağlayan en büyük etmendir suyun varlığı. İçeriğindeki hidrojen elementi sayesinde, tüketildiği zaman vücudun bütün hücrelerine olumlu yönde etkisi olur. Bu da saçlarımızın ve tırnaklarımızın daha sağlıklı olacağı anlamına geliyor.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak