Sağlıklı beslenmenin faydaları

saglıklı beslenme

Sağlıklı beslenme önerileri

İnsanlar genellikle yeterli düzeyde besin seviyesinin üzerine çıkmayı isterler. Bu durum masadaki bir birinden güzel yiyeceklerin görülmesi ile beraber çok daha üst seviyelere çıkabilmektedir. Dolayısıyla pek çok insan dengesiz bir beslenme çizelgesi gösterir ve maalesef kötü sonuçlar ile karşılaşırız.

Dengeli beslenmek isteyen insanlar genellikle vücudumuzun gerek duyduğu enerji ve besin öğelerini farklı besin türleri ile beraber etkin bir beslenmeyi ifade eder. Dengeli beslenebilmek için, günlük beslenme planımızda bütün besin gruplarından alınması gerekir.

Yeterli ve dengeli yani “sağlıklı” beslenebilmek için besin öğelerini, besin gruplarını ve özelliklerini bilmek gerekir.

Sağlıklı beslenmenin faydaları

Sağlıklı beslenen insanlarda kalp hastaları, kanser, inme, diyabet gibi birçok sorun engellenir.  Obezite, diş çürüğü, demir eksikliği, osteoporoz gibi sağlık sorunları seyrek olur. Yüksek kolesterol ve yüksek kan basıncını gibi sorunların giderilmesinde önemli etkileri vardır.

Çocuk beslenmesi ile yetişkin beslenmesi ilkeleri aynıdır ve düzenli bir beslenme önerilir. Deniz ürünleri, yağsız kırmız et ve beyaz et, yumurta, kuru baklagil ve tuzsuz fındık, ceviz ve çerez tercih ederek protein ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Meyve, meyve suyu yerine her türlü taze veya kuru meyve her gün yemeli; meyve suyu taze sıkılmış olması durumunda çok daha iyi bir şekilde sonuçlar elde etmek mümkün olur. Taze veya dondurulmuş her çeşit sebze; özellikle koyu yeşil renkli, kırmızı ve turunçgiller, bezelye gibi ürünlerinde tüketimine özen göstermek gerekir.

Tahıl- Tam tahıllı (kepekli) ürünler tercih edilmeli; tam tahıllı ekmek vb. esmer pirinç, patlamış mısır gibi ürünlerde yeterli düzeyde tahıl elde edilir. Katı yağ ve şeker ilavesinden alınan kalorileri azaltmaya çalışarak daha iyi sonuçlar elde edebilir ve çok daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak