SAĞLIĞINIZ İÇİN KAN BAĞIŞININ ÖNEMİ

kan

Sağlığınız için Kan Bağışı

Toplumsal hayatta kan bağışı büyük bir sosyal sorumluluk projesi olmasının yanı sıra kendi sağlığımız içinde büyük önem arz etmektedir. Kan bağışı yaptığımızda ihtiyacı olan hastanın durumunu kurtarmanın yanında, bağışladığımız kan miktarı kadar vücudumuz kan üreterek kendini yenileyecektir.

Kan bağışı yapabilmek için bir o kadar önemli kriterler vardır. Örneğin; 18-65 yaş arasında olunması zorunludur ayrıca ağırlığınızın en az 50 kg olması gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren her sağlıklı birey kan bağışında bulunabilir.

Kan bağışı işlemleri; kayıt, muayene, kan verme olmak üzere toplamda 30 dakika civarında sürmektedir. Harcadığınız bu dakikaların bir insanın hayatını kurtarabileceğini unutmamalısınız.

Vücudumuzda ortalama 5000-6000 ml civarında kan damarlarımızda dolaşmaktadır. Kan vereceğimiz tüpün hacmi 450 ml kadar çok düşük bir miktardır. Oksijen taşıyan alyuvar hücreleri 120 günde bir yenilenmektedir. Kan verdiğimiz zaman ise yeterli düzeye çıkmak için yeni hücreler oluşturur. Bu da yenilenme süresini kısaltmaktadır.

Sağlıklı bireyler için; erkeklerde 3 ayda bir, kadınlarda ise 4 ayda bir kan bağışı yapılabilir. Kan bağışının tıpta kanıtlanmış bir faydası ya da zararı yoktur. Ancak kan bağışı yapan birey kendini huzurlu ve mutlu hisseder. Kan bağışında bulunulan günde bol bol su içmeli ve bağış yapıldıktan sonra 2 saat içerisinde sigara içilmemelidir.

Toplumumuz kan bağışı konusunda bilgilendirilmeli ve hastalarımızın kan ihtiyacı karşısında zorluk çekmemesi için teşvik edilmelidir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak