Saç Dökülmesini Engellemek Mümkün Müdür

Saç Dökülmesini Engellemek Mümkün Müdür?

Kişilerin psikolojik durumlarını dahi olumsuz yönde etkileyen saç dökülmesi erkekler kadar bayanların da ortak sorunudur. Günümüzde gelişen dermokozmetik sektörü sayesinde artık saç dökülmesini engelleyen ürünler ile bu sorunun çözümüne yönelik adımlar atılmaktadır. Saç dökülmesine karşı alınabilecek pek çok önlem bulunmakla beraber ilk olarak saç dökülmesinin nedenleri hakkında araştırma yapılmalıdır. Çünkü altta yatan neden ortadan kaldırılmadığı takdirde yapılan tüm tedaviler sadece dökülme oranını azaltmaya yetecek ve sorunun çözümü konusunda yetersiz kalacaktır. Peki, saç dökülmesi neden olur?

Öncelikle stres tüm hastalıklarda olduğu gibi saçların dökülmesi konusunda da bir numaralı nedendir. Yapılan bilimsel araştırmalar ile yoğun stres altında çalışan erkeklerde saç dökülmesi sorunun çok daha sık yaşandığı kanıtlanmış durumdadır. Yine ilerleyen yaş saç dökülmesi nedeni olarak görülmekte olup 60 yaşını aşan her 3 erkekten ikisinde yoğun saç dökülmesi görülmektedir. Bayanlarda saç dökülmesi nedenleri arasında ise hamilelik ilk sırada yer almaktadır. Gebelik döneminde salgılanan hormonlara bağlı olarak saçlarda dökülme sorunu yaşanmakla beraber doğum sonrası hiçbir tedaviye gerek kalmaksızın bu sorun kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Bunlara ek olarak protein eksikliği, kansızlık, duygusal travmalar ve kalıtım en sık rastlanılan saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Saç dökülmesini engellemek için kullanılabilecek en etkili yöntem ise hiç kuşkusuz ki kaliteli dermokozmetik şampuanlar ve türevleridir. Saç dökülmesine karşı en iyi şampuan olarak lanse edilen şampuanlar arasından seçimde bulunurken laboratuvar ortamında test edilmiş olmasına ve laboratuvar sonuçlarına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Yine kansızlık ya da protein eksikliği gibi sağlık sorunlarınız var ise ilaç desteği ile bu eksikliklerinizi gidermeniz kullandığınız şampuanların daha da etkili olmasını ve kısa sürede sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak