Renklerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz

re

 Renklerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Bir insan kendini nasıl hissediyorsa kendine en uygun rengi giymeyi tercih etmektedir ya da bir hediye alacaksa ve bu hediye bir çiçekse duygularını ifade etmekte yararlanmaktadır.

Dilerseniz şimdi renklerin insan psikolojisi üzerindeki ruh halini yansıtan arasındaki ideallerine inceleyelim. Renkler ışığın farklı dalga boyutlarında meydana gelmekte olan ve göz retinasındaki yanılma ile algılama bilmekte olan bir yapıya sahiptir.

Sıcak renkler ve soğuk renkler olmak üzere renkli başta iki gruba ayırabilmek kırmızı renk ve taşıdığı anlamları ele alacak olursak en sıcak renk kırmızıdır. Kırmızı insanın üzerinde fiziki anlamda hareketli bir yapıya sahip olmakta dinamizmi ön plana çıkartmak da saldırganlık ve sinirlilik planda olmaktadır.

Kırmızı renk aynı zamanda da gençlere yönelik bir yapıya sahip olması ile bilinmektedir kırmızı renk iştah açmada önemli bir etkiye sahiptir.

Peki, biliyor musunuz sarı renk verimliliğin maksimum düzeye çıkartılmasını ki en büyük sevinç ışığını sizlere yansıtmaktadır. Sarı renk geçişlerinde bir simgesi olarak görülmektedir, sarı renk bir gül alırsanız ve bugün sevdiğinize verirseniz onun üzerinde pek de olumlu bir etki oluşturmayı bilirsiniz.

Mavi renk gökyüzünü özgürlüğü denizi ve huzuru temsil etmekte olan bir renk aynı zamanda da bu şekilde yeşil rengi de ele alabiliriz. Doğanın ve cennetin önemli ölçüde birleştiği bir renk bütünlüğünü ön plana çıkartmakta olan yeşil renk taşıdığı anlam bakımından da insanlar üzerinde birtakım içgüdüsel olumlu özelliklerini yansıtan bilmektedir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak