Pusulanın Ve Matbaanın Bulunması Ve Faydaları

Pusula William SturgeonPusulanın Ve Matbaanın Bulunması Ve Faydaları

 

Pusula William Sturgeon tarafından icat edilmiştir ancak bu modern bir pusuladır. Bundan önceki tarihlerde de pusulaya benzer çalışmalar yapılmıştır. İlk el pusulası ile 1885 yılında yapıldı. Fakat pusulanın içindeki ok demirden yapılmamalıydı çünkü manyetik alan oluşuyor ve böylece yanlış sonuçların çıkmasına neden oluyordu.

 

Manyetik alanın ne olduğu konusu çözümlenmiş olunca daha doğrusu bu alandaki çalışmalar ilerleyince bu sıkıntıda giderilmiş oldu. Bu sıkıntı ibrenin yanına başka bir demir koyarak manyetik alanın korunmasını sağlayıp ancak etkilenmemesi için kullanılmış olan bu demir ile giderildi. Böylece pusuladaki hata da en aza indirilmiş oldu.

 

20.Yy ile pusulalar oldukça gelişti ve jireskop adı verilen pusulalar kullanılmaya başlandı. Pusulanın icadı ile günümüzde ve o zamanda çok büyük değişiklikler oldu. Deniz seferleri oldukça gelişti ve coğrafi keşifler hızlandı. Böylece yeni yerler ve kıtalar keşfedildi. Bunun üzerine değişik yerlere seferler başlatıldı ve insanlar seyahat etme alışkanlığı kazandı.

 

Matbaa ise Johann Gutenberg tarafından icat edilmiştir. Gutenber’in yaptığı çalışma tek tek metal harfler ile yüksek baskı tekniğini geliştirerek bu çalışmayı sürdürmüştür. Böylelikle matbaa çok çabuk gelişen bir sektör haline geldi ilk kez kullanım ise Uzak Doğu’da gerçekleşmiştir. İlk kullanımın Japonya’da olduğu bilinmektedir.

 

 

Pi Sheng porselen harflerle bu işlemi yapmış ve matbaanın gelişimine hız kazandırmıştır. Avrupa’da ise bu baskılar tahta kalıplar ile yapılmaktadır. Matbaanın bulunması ortak bir kültürün oluşmasını sağlamış ve birçok değerli eser kolaylık çoğaltılmaya başlanmıştır. Eserlerin çoğaltılması ile hem eğitim kolaylaşmış hem de kişilerin kültürel açıdan zenginleşmesi sağlanmıştır. Bazı durumlarda bazı siyasi adımlar bu matbaalar sayesinde atılmıştır. Belli düşüncelerin gelişmesini ve hızlanmasına da yardımcı olmuştur.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak