ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI

indir (6)
ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI
Özel sağlık sigortası, poliçe içerisinde yer alan sigortalıların, poliçe süresi içerisinde yapmış oldukları sağlık harcamalarını (doktor muayenesi, ilaç, görüntüleme, tahliller, ameliyat masrafları vb.) poliçe içerisinde belirtilmiş olan limit ve kullanım şartları dahilinde teminat altına alan bir sigorta çeşididir.
Peki özel sağlık sigortası primleri neye göre belirlenir?
sağlık sigortası primleri poliçe çeşitlerine göre farklılık göstermekle birlikte, sigortalı adayının yaş, cinsiyet, sağlık geçmişi gibi kriterler de poliçe primi belirleyen unsurlar arasında yer alır. Herhangi bir sosyal güvencesi olsun olmasın 18 yaşından büyük olan herkes özel sağlık sigortasını yaptırır. 18 yaş altı olan çocuklar ise bir ebeveyni ile birlikte poliçe kapsamı içerisine dahil edilir.
Özel sağlık sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?
Özel sağlık sigortası ile ilgili sigorta sektöründe teminat ve primleri farklı olan bir çok poliçe bulunur. Bu nedenle poliçenizi yaptırmadan önce ne tür sağlık sigortalarına ihtiyacınız olduğunu belirleyip buna göre alternatifleri araştırınız.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının zorunlu olarak girdiği bir sigorta türüdür. Mevcut sistemde sigortalı olarak çalışanlar ve onların bakmakla yükümlü olduğu kişiler, emekliler zaten Genel Sağlık Sigortası kapsamındadır. Ancak 25 yaşını aşan öğrenciler, 18 yaşını aşmış öğrenci olmayanların da GSS tespiti yaptırmak zorundadır. Kaymakamlıklarda yapılan gelir tespitiyle aylık 35 TL’den başlayan ödemelerle GSS primleri ödenir. Hiç geliri olmayanları ise devlet güvence altına alıyor. Ailenin gelir miktarı arttıkça prim miktarı artıyor.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir