ORUÇ TUTMAK

ramazaniserif   ORUÇ TUTMAK

Kur’an-ı Kerimde orucun farz kılındığını bildiren ayetin sonundaki”Taki korunasınız”ifadesi orucun hikmetine dikkate çekmektedir.Allah Teala, her derde bir deva, har hastalığa bir ilaç verdiği gibi kötülüklere karşıda korunma vasıtaları da vermiştir.Bizi kötülüklerden koruyan bir ibadet oluşu orucun bir diğer özelliğidir.”Oruç bir kalkandır,o halde oruçlu kötü söz söylemesin.Kendisiyle çekişip kavga etmek isteyen kimseye iki defa”ben oruçluyum”desin sözüyle Peygamber Efendimiz orucun faziletlerini güzel bir benzetmeyle dile getirmiştir. Bir kalkanın sahibini düşmandan koruduğu gibi oruçta aynı şekilde kişiyi kötülüklerden ve günah işlemekten korur. Oruç,bize daima Allah’ı hatırlatır,sorumluluk duygusunu geliştirir.Bir ay boyunca devam eden bu manevi eğitim sonucu Allah korkusu kalplere iyice yerleşir,insan davranışlarını kontrol altına alarak her türlü kötülükten uzaklaşmış olur.Oruç,basit bir ”Aç kalma olayı değildir” onu sadece bu yönüyle değerlendirmek son derece yanlış olur.Oruç köklü bir irade terbiyesi,insanı kötü alışkanlıktan temizleyen,çirkin davranışlardan uzak tutan ve iyi huylar kazandıran bir ahlak eğitimidir.

Orucun Sağlık Yönünden Faydaları;

1)Sağlam insanlara orucun hiçbir zararı yoktur.Aksine vücuda faydası vardır.
2)8-16 saat sindirim cihazının,karaciğerin dinlenmesi kendi kendine toparlanması büyük bir faydadır.
3)Az yemek ve itidal ile yaşamak sonucu oruç tutanlar genellikle ramazanda bir kaç kilo zayıflarlar bu suretle 11 ay zarfında vücutta depo edilen zararlı yağlar erir.
4)Oruç sırasında organizmalarda depo edilmiş besin maddelerinin harcandığını,sonradan bunların yerine yenilerinin geldiğini,bütün vücutta bir yenilme olduğunu ve orucun sağlık bakımından çok yararlı olduğunu söyleyebiliriz.
5)Oruç tutmakla bir süre nimetlerden uzak kalan bir kimse bunların değerini,israf etmemesi gerektiğini ve nimetleri kendisine veren Allah’a şükretmesini öğrenir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak