NAZIM HİKMET VE PİRAYE HANIM

nazim10_jpg
NAZIM HİKMET VE PİRAYE HANIM
PİRAYE, Nazım hikmetin kız kardeşinin arkadaşıdır… Kocasından ayrılmış bir erkek ve bir kız çocuğu sahibi dul bir kadındır.Şairimizin Piraye’ye ilk şiirin hikayesinin de şöyle olduğu söylenir; şair, sevgilisine bir demet mor menekşe ile gitmeye niyetlenmiştir ama dostlarının karnını doyurması gerekmektedir. Altın gözlü çocuğun menekşe parasını harcar.
1935’de kimseye haber vermeden evlenirler. İstanbul’a yerleşirler ama rahat olamazlar. Çünkü Nazım Hikmetin mahpusluk günleri başlayacaktır. O kadar çok şiir yazmıştır ki Piraye’ye o kadar mektup yazmıştır ki ‘ karıcım, canım karıcım’ gibi hitaplarla başlarmış mektuplarına. ‘ Kuzum karıcığım, bu şiirleri iyi oku yazdıklarımın en ustaları değilse de en yalansızlarıdır.Seni yalansız süssüz, sanatsız seviyorsam; bunlarda öyle’. Sonra durmaksızın yazar piraye’ye Nazım Hikmet sürekli yazar. 1945’lerde gene mahpushanede Piraye hanım her gün bir şiir yazmaya başlar.’
1946 da Bursa mahpushanesin de yatarken dayısının kızı Münevver’in ziyaretleri sıklaşmaya başlamıştır. Gönlüne sual olunmuyordu şairimizin ve artık Nazım Hikmet ile Münevver aşkı başlıyordu. Şair mektup yazar piraye’ye ve anlatır durumu tüm açık yürekliliğiyle. Piraye hanım yıkılır ama kimselere belli etmez. Bu arada Münevver bir çocuk sahibi ve evlidir. Kocası ayrılmak istemez ve Nazım ve Münevver aşkı içinden çıkılmaz hale gelir.
Şair hata ettiğini anlayınca tekrar karısına döner ve gelmezse intihar edeceğini söyleyen mektuplar yazar.Haberler gönderir. Piraye dayanmaz gider. Daha sonra Nazım Hikmet açlık grevleri yapar rahatsızlandığı için hastahaneye yatırılır. Özel bir bağışlanma bekleyen şair mahpushaneden kurtulacağını düşünerek Münevver Hanımla aşklarına yeniden başlar. Durumun farkında olan Piraye Hanım bunu sezdirmeden Nazım Hikmeti görmek için hastahaneye gider. Ardından şairin kız kardeşi ve Münevver Hanımın geldiğini görünce sessizde oradan uzaklaşır. Ve bu Nazım Hikmetle Piraye’nin son görüşmesidir.
1930 başlayan aşk 1950 de noktalanır. Bu 20 yıl hep tutuklanmalar ve mahpuslukla geçmiştir. Piraye hanım kocasını hiç yalnız bırakmamış ve sabırla beklemiştir. Boşandıktan sonra da 1995 yılında ölene kadar da hiçbir gazeteciye tek bir laf etmemiş ve kimseyle bir daha evlenmemiştir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak