Migrenin belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

migrenMigrenin belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?
Günümüz çağında artan nüfusla birlikte pek çok hastalıkta ortaya çıkmaktadır. Neredeyse her 4 kişinin 1inde görülen migren hastalığı insanların başının korkulu belasıdır. Migren baş ağrılarının en başında gelmektedir. Migren ağrıları orta ve ağır şiddette geçen güçlü baş ağrılarıdır. Ortalama 4-72 saat arasında süren bu ağrılar zonklayıcı ve tek taraflı ağrı şeklindedir. Ağrıyla birlikte mide bulantısı, ışığa karşı duyarlılığın artması görülmektedir. Bazen bu bulantı kusmaya kadar gidebilir fakat kusmak istediği halde kusamaz. Parmakla kusma işlemini gerçekleştirebilirse ağrısı daha sonra yavaş yavaş azalarak kaybolur. Hormonlardan kaynaklı kadınlarda erkeklere nazaran 2-3 kat daha fazla görülmektedir.
Migren başlamadan önce bize bunu hissettirmektedir. Mesela; kişi sinirli olabilir, halsizlik olabilir, kafasının içinde bir donukluk hali gelişiyor olabilir ve söyleyeceği şeyleri toparlamakta zorlanabilir gibi. Migreni tetikleyen birçok faktör vardır. Örneğin; ses, gürültü, uzun süre açlık gibi. Bulunduğu ortamdaki en ufak bir gürültü bile sizi çok sinir etmeye yetecektir. Migren hastası olan kişilerin bunlara çok dikkat etmesi gerekir.
Çoğu insanda stresten kaynaklanan migren hastalığı günümüz hayatında koşuşturmaca ve yeteri kadar vücudumuzu dinlendirmediğimizden de kaynaklanmaktadır. Uyku bazı insanların migrenini geçirmektedir. Ağrı kesici kullanacaksanız eğer ağrınız artmadan başlangıçta kullanmanız gerekmektedir eğer ağrı arttığında kullanırsanız tedavi etmeyecektir.
Türkiye’de migren hastası olan kişi sayısı 8 milyonu geçti. Kökten bir tedavisi maalesef yoktur. Ağrı geldiği zaman karanlık bir oda da sırt üstü yatmak ağrınızı bi nebze azaltacaktır. Çikolata, kahve, kola, alkollü içki gibi birçok şey migren ağrısını tetikleyebilir. Düzenli bir tedaviyle ağrı düzeyi ve periyotları azaltılabilir ama tamamıyla ortadan kaldırmak gibi bir çözüm söz konusu değildir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak