MİDYE

midye-dolmaMİDYE

Denizlerin kıyıya çok yakın kesimlerinde kayalar ve birbirlerine sıkıca tutunmuş binlerce midye görülebilir. Yumuşakçaların yassı solungaçlılar sınıfından, tatlı ve tuzlu sularda yaşayan hayvan. Midyenin iki eşit parçadan oluşmuş, koyu siyahımsı mor renkteki kabuğu, dışa doğru bombelidir. Kabukların ön (alt) kenarı düz, arka kenarı yuvarlaktır. Yatay çizgiler gelişmiştir. Kabukların içi düzgün olup, sırt ve geri bölgeleri arasında uzanan geniş leke bulunur. Bissus denen ipliklerle kendilerini bir yere sıkı sıkıya bağlarlar. Balta şeklinde ayakları vardır. Belirgin bir başları ve besinleri törpülemeye yarayan aygıtları yoktur. Genelde durağandırlar, yani yer değiştirmezler. En azından 75 000 türü tanımlanmıştır.

 TÜRLERİ

 

Denizkulağı : Adını kabuk şeklinden alır. Su yosunları ile beslenir.

Zebra midyesi : Boyu 2-5 cm’dir. Doğal yaşam alanı Hazar Denizi ve Karadeniz’dir. Bakteriler ve su yosunlarıyla beslenir. Kabuğundaki desen nedeniyle zebra midyesi olarak adlandırılır.

Dev midye : En büyük midyedir. Boyu 150 cm, ağırlığı 250 kg kadar olabilir. Su yosunlarıyla beslenirler.

Kelebek midyesi : Boyu 1,5-2,5 cm’dir. İki parçalı bir kabuğu vardır. Deniz kıyısında, dalgalı yerlerde yaşar. Bunun nedeni bu bölgelerin oksijen ve besin açısından zengin olmasıdır. Sürüklenmemek için kendini kuma gömer. Mikroorganizmalarla beslenir. Türkiye denizlerinde yoktur.

Pina: Kürek şeklinde, açık kahverengi bir kabuğu vardır. Kabuğunun sivri ucundan deniz tabanına gömülür. Mikroorganizmalarla beslenir. Ayrıca pinalardan inci çıkabilir.

ÇİN ŞAPKASI : Palette olarak da bilinir, ayrıca yem olarak da kullanılır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak