MENENJİT

images (15)
MENENJİT NEDİR
Menenjit: Omurilik ve beyini saran zarların ve özellikle en içte yer alan ince zar ve onun üstünde yer alan Ömürcekzar’ının iltihabıdır. Bu iltihaplanma iki zar arasında yer alan Örümceksizar altı aralıktaki beyin-orurilik sıvısında da görülür.bu yüzden beyin zarının aşmayı başaran enfeksiyon etkeni, son derece ince olan aralık boyunca yayılan bir enfeksiyona yol açar. Ayrıca beyin boşluğu ile beyin zarı arasında birleştirici yollar bulunması nedeniyle enfeksiyon beyin karıncıklarına da bulaşır. Bu ilerlemenin sonucunda da iltihap beyin zarı ile beyin-omurilik sıvısı dışında kafa sinirlerinin köklerine, omurilik sinirlerine ince zar altında ki beyin ve omurilik dokularına da yayılır.
NEDENLERİ:
Haemophüus influenzae, Stafi lokoklar ve bazı başka strep tokoklar ile çeşitli bakteriler de menenjit etkenidir. Bu bakteriler erişkinlerde ender olarak hastalığa yol açar. Ama haemophüus influenzae 4 yaşın altında ki en önemli menenjit etkenidir. İlk sırada kabakulak virüsü olmak üzere bir çok virüs menenjitin etkenleri arasındadır. Günümüzde azalmakla birlikte vereme bağlı olarak da menenjit görülebilir. Göller de yüzen kişiler de naegleria foyvleri adlı amip türünün bulaşması ile ortaya çıkan menenjit ender bulunmasıyla birlikte ölümcüldür. Bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde özellikle AİDS hastalarında maya grubu mantarlardan Cryptococcus neoformans menenjit etkeni olarak gittikçe sıkça görülmektedir. ENFEKSİYONUN YAYILMASI:
Hastanın öksürük hapşırma, konuşma gibi etkinleri sırasında çevreye saçtığı damlacıkları solum yollarına alan sağlıklı kişile enfeksiyona yol açabilir. Burun ve yutak yolluyla vücuda giren enfeksiyon etkilerinin ilk ve en sık rastlanan belirtisi, soğuk algınlığında görüldüğü gibi burun-yutak iltihabıdır

  • Site Yorum

Bir yorum bırak