MALABADİ KÖPRÜSÜNÜN HİKAYESİ

4647499761_df169478cb_m MALABADİ KÖPRÜSÜ

Malabadi köprüsü,Diyarbakır Silvan ilçesi yakınlarında Batman Çayı üzerinde bulunuyor. Malabadi Köprüsü Nervaniler döneminden kalmıştır.

 
Malabadi köprüsünün hikayesi
Bad adında genç bir adam nehrin karşı kıyısında yaşayan bir kıza aşık olur. Nehrin üzerinde köprü olmadığı için Bad sevdiği kıza ulaşamaz.İki aşıkta nehrin kıyısından karşı karşıya konuşurlar.Bir gün kız, Bad’ın yanına gitmeye karar verir ama daha karşı tarafa ulaşamadan suya kapılır. Genç adam, tüm aramalarına rağmen kızı bulamaz.

 
Genç Bad Silvan beyi Meya Fargin’in yanına gider ve ”Sevdiğim kız yanıma gelmeye çalışırken suya kapılıp boğuldu.Gelin burada bir köprü yapalım, insanlar rahatça geçebilsinler,sevdiklerine kavuşabilsinler”der.

 
Silvan beyinin adamları köprüyü yarıya kadar yapar ancak köprünün kemer açıklığı İstanbul’daki Ayasofya Camisinin kubbesinden daha büyük olur.Silvan beyi Bad’ı yanına çağırır ve köprünün diğer yarısını yapıp yapamayacağını sora.

 

Bad köprüyü tamamlayabileceğini söyler fakat beye bir şart koşar. ”Köprünün diğer yarısını tamamlarsa,senin sağ kolunu bilek hizasından keseceğim demiş” Aynı şekilde Silvan beyi de Bad’ köprüyü tamamlayamazsan sağ kolunu keseceğini söyler.Bad köprünün kalan kısmı için çok çalışır ve köprüyü tamamlar ve beyin sağ kolunu bilekten keser.

 

Ve köprüye kürtçe ‘mal'(ev) ve Bad ismini birleştirerek ”MALABADİ” adını verir.Köprünün ortasındaki kesik el figürünün ise iddiayı kaybeden beyin kesilen elini sembol ettiğini söylenir.

  • Site Yorum

2 adet yorum var.

  1. Yakup diyor ki:

    Gerçekten harika bi manzarasi ve yasanmislihi var Malabadide herkez bu hikayeyi bilir dun gittim bi cocuk anllatti inanmadm mrk ettim internetten baktim cocuk bundan cok fazla seyley soyleydi ornegin kervanlar icin odada var tarihte yapilms

    • Seher Ay diyor ki:

      Bad ne için beyin elini istemiş ki acaba ? Oralı halklardan bununla ilgili bir bilgi de duymadın mi peki merak ettim..

Bir yorum bırak