Linux Hakkında Bilmedikleriniz

linuxlogo3

Linux, Unix’e fikirsel ve teknik anlamda atıfta bulunarak geliştirilmiştir; açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir işletim sitemi çekirdeğidir. çekirdeğin kaynak kodları GNU Genel Kamu Lisansı çerçevesinde özgürce dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanılabilir.Linux ismi ilk olarak Linus Torvalds tarafından yazılan 5 ekin 1991 Linux 0.02 etiketiyle duyurusu yapılan, Linux çekirdeğinden gelmektedir. Linux’un Unix ile herhangi bir kod ortaklığı bulunmamaktadır yani Linux’un kodları sıfırdan başlanılarak yazılmıştır.

Çok geniş bir donanım desteğine sahip olan Linux çekirdeği; Sunucu bilgisayarlar, masaüstü-dizüstü bilgisayarlar, iş istasyonları, akıllı telefonlar, yeni nesil televizyonlar ve tabletler gibi hemen hemen her platformda tam uyum içerisinde çalışabilmektir. GNU/Linux sunucu işletim sistemlerinde kullanım oranı bakımından ilk sırada tercih edilmekte ve dünyanın 10 hızlı süper bilgisayarlarında da kullanılmaktadır.

Linux; işletim sistemi değilir, işletim sistemi çekirdeğidir. Büyük bir kitle kulanım kolaylığından dolayı GNU/Linux işletim sistemine sadece çekirdeğin isimi olan Linux demektedir ve bu isimi şu anda GNU/Linux işletim sistemini tanımlamaktadır.

GNU/Linux gelişimi acık bir şekilde yapılmaktadır. Bunun anlamı, işletim sisteminin her aşaması açık olarak Internet üzerinde yayınlanmakta dünyanın dört bir yanında kullanıcılar tarafından test edilmekte, hataları ve eksiklikleri belirlenerek düzenlenmekte ve geliştirilmektedir. Zaman zaman bu deneme aşamaları belirli bir noktada durdurulur ve güvenilir bir işletim sistemi sunulup, geliştirmek için ayrı bir seriye devam edilir. Hatalar, anında kullanıcılar tarafından belirlenip rapor edilmekte ve birçok kişinin katkısıyla düzeltilmektedir.

Son kullanıcılar acısından bakılacak olursa Linux, tek başına bir çekirdek olarak bir anlam ifade etmez. Ancak Linux çekirdeğini kullanan çeşitli ”Linux dağıtımları” bu çekirdeğin üzerine bir paket yönetim sistemi, bir grafiksel masa üstü ortamı, internet tarayıcısı, ofis yazılım seti, video müzik oynatıcı gibi yazılımlar ilave ederek GNU/Linux’u son kullanıcıya tam teşekküllü bir işletim olarak sunmaktadır

  • Site Yorum

Bir yorum bırak