Kedinizin sağlığı

indir (1)

KEDİ SAĞLIĞI

Kedinizle birlikte yaşamaya başlar başlamaz,öncelikle onu güvendiğiniz bir veterinere götürüp parazit ilaçlarını ve aşılarını yapmanız gerekir.  Kedilerin bakımı çok kolaydır. Kokmazlar ve temizlik hastasıdırlar.Kendi kendilerini devamlı temizlemektedirler. Sürekli yıkamaya gerek yoktur. Arada sırada ve özellikle tüy dökme mevsiminde uygun bir fırça ile fırçalamaları yeterlidir.

Uzun tüylü kediler tüylerini düğümlenmesini engellemek için uygun bir tarak ile sıkıca taranmalıdır. Kedinizin tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için evin sakin ve uygun bir yerine kum kutusu dışında gidermesinin diğer bir sebebi de sağlık sorunu olabilir.

Bu sorun onun kutuya çıkmasına engel olabilir ya da kutuya gelene kadar kendini tutamayabilir. Eğer böyle bir şüpheniz olursa onu derhal güvendiğiniz bir veterinere götürün. Tedavi esnasında,onun küçük bir alanda kalmasını ve kum kutusunda fazla uzakta olmamasını sağlayın.

Kumdan uzakta bir yerde her zaman temiz su ve yemek bulundurun.Kum kutusunu kullanmamasının başka bir sebebi de evdeki herhangi bir durumdan dolayı strese girmiş olması veya kumun cinsinin değişmiş olmasından kaynaklanabilir. Kum kutusunun yerini değiştirmek istiyorsanız,yeni bir yere de bir kutu koyun.İlk zamanda iki kutuyu da kullanmasına izin verin. Yeni kutuya alıştıktan sonra eskisini kaldırabilirsiniz.Kedinin kulaklarını temizlenmesi onların sağlığı için gereklidir.Kedinizin kulak temizliğini kulak temizleme çubuğuyla temizleyebilirsiniz. Kesinlikle çok nazik olmalı ve sadece iç yüzeylerini temizlemelisiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak