KEDİLERDE EN SIK RASTLANAN HASTALIKLAR

kedi-hastalik

 Kedilerde en Sık Rastlanılan Hastalıklar

Gün geçtikçe artan hayvan sevgisi ve bilinçlenen insanlar sayesinde Avrupa da olduğu gibi birçok insan artık evinde bir veya birden fazla evcil hayvan bakmaktadır. Fakat artan evcil hayvan popülasyonu pek çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Ev yaşantısına uygun canlılar olan kediler, insanlarla uzun yıllarca birlikte yaşamıştır. İlk çağlarda vahşi bir hayvan olan kediler daha sonralarda insanlar tarafından evcilleştirilerek doğada olan hastalıkları da evimize kadar getirmişlerdir.

Kediler için en sıklıkla karşılaştığımız hastalıkların başında alerjiler gelmektedir. Kullanılan mamanın markası ve içeriğine göre, mevsimsel koşullara ve havanın sıcaklığına göre bu alerjiler pek çok kedilerde ortaya çıkmaktadır.

Kedileri enfekte eden ve ülkemizde görülen çoğu hastalıklar da viral nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kedi viral hastalıklarının başında FIV olarak isimlendirdiğimiz kedi AIDS hastalığı gelmektedir. Bununla birlikte kuduz,  kedi gençlik hastalığı, kedi lösemisi, bulaşıcı kedi nezlesi gibi pek çok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklardan korunmanın tek yolu, sahiplendiğimiz kedinin yavruyken de aşılanmasıdır. Viral hastalıkların yanında çok yaygın olan bakteriyel hastalıklarda bulunmaktadır.

Örneğin; Tetanoz, Salmonella enfeksiyonu, camphlobacter enfeksiyonu bu hastalıklardan birkaç tanesidir. Bakteriyel hastalıklardan korunma yolu ise hastalık esnasında antibiyotikle tedavi edilmesidir. Paraziter hastalıklarda önemli yer tutmaktadır. Mesela; dış parazit olarak; bit, pire, kene, uyuz, iç parazit olarak; Toxoplasma, Kist Hidatik gibi kurtlarda evcil hayvanınızda bulunabilir.

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak