KANSER BELİRTİLERİ NELERDİR

524febf96205698005000022(1)

Kanser belirtileri nelerdir?

Son zamanlarda artan nüfusla birlikte birçok hastalığa da davet çıkmaktadır. Bu hastalıkların bazıları kolay atlatılabilirken bir kısmı ise çok ağır geçmekte ve bireyin ölümüne kadar yol açmaktadır. Bu hastalıkların en başında ise kanser gelir. Kanser birçok hedef organ ve doku belirleyerek bize geri dönüşü çok zor olan problemler yaratmaktadır.

 

Kanser belirtilerinde erken teşhis çok önemlidir. Fakat bu belirtilerin olması bireyin kesinlikle kanser olduğu anlamına gelmez. Pek çok hastalıkla aynı belirtileri gösteren kanser hafife alınmayacak kadar önem arz etmektedir. Örneğin; hızlı kilo kaybı kanserin belirtisi olduğu gibi sindirim sistemi hastalıklarında da görülmektedir. Veya ateş gibi her hastalıkta gözüken belirti kanserde de görülebilmektedir. Bunun yanında dışkılama da problem, ishal yada kabızlık, halsizlik, kanamalar, ağrı gibi bir çok belirti bizi kanser şüphesine götürmelidir. Kesin olarak kanser teşhisi koyulabilmesi için düzenli periyotlarla doktor kontrolünü ihmal etmemek gereklidir. Göz önünde bulunan fakat ertelenen kanser belirtileri bireyin yaşamının sonraki zamanlarında pek çok probleme, sosyal çevre açısından dışlanmalara, büyük maddi ve manevi kayıplara hatta organ ve doku kayıplarına ve ölüme sebebiyet vermektedir.

Dışarıdan bir etkenle oluşmasının yanı sıra, vücudumuzdaki hücrelerin mutasyon geçirip kontrolsüz bir şekilde üremesiyle de ortaya çıkmaktadır. Akciğer, cilt, gırtlak, meme,  lenf dokusu gibi pek çok doku ve organda kanser görülebilmektedir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak