KAHVENİN YANINDA NEDEN SU İÇİLİR

83
Eskiden padişahların yemeklerini tadan çeşnici başları bulunuyormuş.Bunlar yemeklerin zehirli olup olmadığını anlamak için tattıkları gibi kahveye de tadarlarmış.Fakat kahvenin makbuli demir cezvede tek kişilik yapılanıymış.Böyle olunca da koca padişaha 5 kişilik kahve değil tek kişilik kahve pişiriliyormuş ve buda güvenlik zaafiyeti oluşturuyormuş bunun üzerine bir yöntem geliştirmiş yönteme göre padişah kahveye parmağını bandırıp kahvenin yanında gelen suya sokarmış.Kah venin suyun içindeki dağılımına göre zehirli olup olmadığı anlaşılırmış mevzuda o günlerden bu günlere gelmiştir.

 

 

KAHVENİN YANINDA SU İÇİLMESİNİN NEDENLERİ
1)Osmanlı zamanında eve misafir geldiğinde kahveyle birlikte su getirilirmiş,misafir toksa kahveyi alırmış, açsa suyu alırmış tabi o zaman hemen sofra kurulurmuş böylece çok ince bir nezaketlik anlaşılırmış.
2)Acı olduğu için
3)Kahvenin tadını tam olarak alabilmek için önce boğazın temizlenmesi gerektiği söylenir. Suyun kahveye refakati bundandır derler.
4)Kahve vücuttan su atılmasını hızlandırır.Onu yerine koymak için yanında su getirilir.
5)Kahve içme adabından kaynaklanır.Kahveden önce su içilir,ağız başka tatlardan arındırır ki kahvenin o harika tadının hazzı daha iyi yaşanabilsin.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak