Kadınlarda Yumurtalık Kisti

Kadınlarda Yumurtalık Kisti

Kadınlarda Yumurtalık Kisti

Günümüzde çoğu kadın yumurtalık kistleriyle karşı karşıya kalabilmektedir. Yumurtalık kisti olarak bildiğimiz over kist, çoğu zaman belirli bir belirti vermemekle birlikte rutin jinekolojik muayeneler sırasında fark edilmektedir. Kist, kısaca tanımlamak gerekirse bu bölüm içeriğinde yer alan sıvı dolu kesecikler bulunmaktadır.

Kistler; iyi huylu ve kötü huylu yani kanseröz olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Genellikle iyi huylu olan over kistlerde hemen paniğe kapılıp kendimizi ve etrafımızdakileri bilinçsiz bir şekilde üzmemeliyiz.

Vücudumuzda bulunan hücreler sürekli olarak değişmekte yapım ve yıkım olaylarına katılmaktadır. Hücrelerden salgılanan sıvılar emilmeden fazla olursa ödem şekillenmekte ve bu ödemin etrafını bir zarla kaplandığı zaman ise kist şekillenmektedir. Vücudumuz neredeyse bütün organlarında da kist şekillenebilir. Örneğin; karaciğer, akciğer, beyin vb. gibi bir takım sorunlar ile karşı karşıya kalmak mümkündür.

Over kistlerin en sık karşılaşılan belirtileri; karında şişlik, regl dönemlerinde düzensizlik, sindirim sisteminde bozukluk yani kabızlık, ishal gibi, karın ve kasıkta sürekli bir ağrı, idrar yollarına başın yapmasından dolayı sıkça idrara çıkma gibi şikâyetler görülebilmektedir. Zaman içinde de iştah kaybı, halsizlik, kilo kaybı, mide bulantısı gibi bulgularda görülebilmektedir.

Sebeplerine gelecek olursak en sık neden hormonal düzensizlik ve bozukluklardır. Normalde her adet döneminde yumurta hücrelerini taşıyan kist oluşur ve hormonların yardımıyla bu kistler çatlayarak yumurta açığa çıkar. Hormonal düzensizliklerde bu kistler çatlayamaz ve gün geçtikçe daha da büyüyerek yumurtalık kistini meydana getirir.

Aynı zamanda da bilinmesi gereken bir takım önemli bilgiler sizi rahatlatabilir;

Folikül kistleri yumurtlama sürecinde meydana gelen kistlerdir. Toplamda 5 cm civarında oluşabilmekte olan bir yapıya sahiptir. Bu kistler 1-3 adet döngüsü içinde kendiliğinden yok olabilmektedir.

Corpus luteum kistleri ise kendiliğinde kaybolamayan kistler olarak bilinir.

Endometrioma kitsi çikolayı andıran bir görünüme sahip olduğu için çikolata kisti olarak da bilinmektedir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak