Kadınlarda Görülen Vajinismus Hastalığı

Kadınlarda Görülen Vajinismus HastalığıKadınlarda Görülen Vajinismus Hastalığı

Vajinismus bir hastalık değil semptom olarak bilinir ve bu durum kadınlarda görülen cinsel bir işlev sorunudur. İlişki sırasında ön sevişme kısmında hiçbir problem yaşamayan hatta zevk bile duyan kadınlarda penisin vajinaya gireceği düşüncesi ile tam cinsel birleşmenin olacağı sırada vajina etrafındaki kasların istemsiz bir şekilde kasılarak, penisin vajina içine çok zorlu ve ağrılı bir şekilde girmesi ya da hiç girememesi ile karakterize önemli bir hastalıktır.  Kasılmalar cinsel birleşmenin yanı sıra jinekolojik muayene esnasında ve vajinaya tampon yerleştirme esnasında da gerçekleşebilmektedir. Bu durumda primer ya da sekonder vajinismus türleri ile karşılaşırız.

Primer vajinismus hiçbir şekilde birliktelik sağlayamama durumudur.

Sekonder vajinismus ise bir süre cinsel yaşama sahip olan insanların bir travmatik olay sonucunda meydana gelen sorunlarından dolayı cinsel birleşme yaşayamıyor olması ile alakalıdır.

Vajinismusun en önemli belirtisi;

Cinsel birleşme esnasında kadının istem dışı kasılmalar ve hareketler sergileyerek panik atak benzeri durum yaşamasıdır. Bunun en büyük etkenleri de korku, endişe, kaygılardan kaynaklanmaktadır. Vajinismus bulgusuna neden olan birçok etken bulunmaktadır.

Örneğin; vaginal mantarlar, kist, vaginal belirti, kızlık zarıyla ilgili problemler, vulva hastalıkları gibi şeyler bunun en önemli belirtileri arasında yer alır.

Vajinismusun gerçekleşmesinde pek çok psikolojik etkiler de bulunmaktadır. Toplumumuzda kızlarımıza hep dikkatli olması gerektiğini, erkeklerin onlara zarar vereceklerini, kızlık zarının çok değerli olması ve korunması gerektiğini, cinselliğin kadınlar için aşağılayıcı, zarar verici ve kötüleyici olduğu kafalarına kazıyarak bu psikolojik sendromu ortaya çıkarmasında büyük etki sağlamışlardır.

Vajinismus tedavisi vajinismus hastalığı teşhisi konduktan sonra, uzman jinekologlar ve uzman psikologlarla mümkündür.  Vajinismus hastalığının nedeni %90 oranın da psikolojiktir. Bu gibi durumlarda bilimsel olarak erkek genital organı hakkında ve cinsel ilişki hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak