JAMES HARGREAVES

JAMES HARGREAVES Kimdir

   Eğirme tezgahını bulan James Hargreaves’in İngiltere’nin kuzey batısındaki Blackburn yakınında Standhill’de marangozluk ve dokumacılık yaptığı sanılmaktadır. Hargreaves 1760’ta, ham yündeki topakları açmaya yarayan bir yün tarama makinesi yaptı. Daha sonra 1766’da eğirme tezgahını geliştirdi. Bir tür çıkrık olan bu tezgahta bir kişi aynı anda birden çok ipliği hızlı bir biçimde eğirebiliyordu. Hargreaves bu tezgahı bir rastlantı sonucu buldu. Bir gün kızı Jenny çıkrığı devirince, çıkrığın dikey dikey konumda da döndüğünü gördü; iğleri dikey olarak yerleştirmek aklına geldi. Böylece “eğiren Jenny” adını verdiği tezgahı bulmuş oldu.

Hargreaves

    Hargreaves önce bu tezgahla kendi dokumaları için iplik eğirdi. Ama sonra eğirme tezgahlarından başkalarına da satınca 1768’de bu yeni buluşun kendilerini işsiz bırakacağını düşünen iplik eğiriciler Hargreaves’in evine saldırdı ve makineleri kırdı.

   Hargreaves bu olaydan sonra Nottingham’a gitti ve orada bir ortakla birlikte kendi makineleriyle donattığı bir atölye kurdu. 1769’da Richard Arkwright da su gücüyle çalışan bir eğirme tezgahı geliştirdi. Ama her iki tezgahta bundan 10 yıl sonra yerlerini Samuel Crompton’un geliştirdiği çok hızlı ve kullanışlı olan, “eğirme katırı” denen eğirme makinesine bıraktı.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak