İnsanlarda şeker hastalığının olumsuz etkileri?

şekerİnsanlarda şeker hastalığının olumsuz etkileri;

Son yıllarda artan nüfusla birlikte pek çok hastalığı da beraberinde getirmiştir. Bunlardan en sık görülenlerinden biri de Diabetus Mellitus yani halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığıdır. Genellikle kalıtsal ve çevresel etkenlerin birleşmesiyle oluşan bu hastalık, kan glukoz seviyesinin aşırı derecede yükselmesiyle oluşan metabolik bir hastalıktır. Bu hastalıkla karşılaşan insanlarda metabolizma düzeninde pek çok hormon rol oynamaktadır. Bu hormonların en önemlisi olan insülin, vücudumuzun en büyük bezi olan pankreastan salgılanmakta ve oradan kana geçmektedir. Pankreasta gerçekleşen problemlerden dolayı bu hormonun salgılanmasının azalması durumunda gerçeklesen diabetus mellitus hastalığı hayatımızda çok büyük kayıplara yol açmaktadır.
Şeker hastalığının yol açtığı pek çok sendrom görebiliriz. Bunlar; sıkça idrara çıkma, çok fazla su içme isteği, bulanık görme, aşırı kilo kaybı, fazla yeme isteği, kuru ve kaşıntılı deri, nefes kokusu, kusma, halsizlik bitkinlik gibi. Poliüri dediğim sık sık idrara çıkma olayı kan şekeri yüksek miktarlara çıktığında böbreklerin fazla şekeri vücuttan atma isteği oluştuğundan dolayı gerçekleşmektedir. Bu sayede fazla su atılımıyla ortaya çıkan ağızda kuruma ve suya karşı açlık gerçekleşir.
Şeker hastalığına yakalanan insanlar; sebze ve meyve, hububatlar, süt ve süt ürünleri, et gibi ürünleri düzenli olarak her gün tüketmeleri gerekmektedir. Bu sayede vücudun gereksinim duyduğu tüm besinler alınmış olur. Çok fazla yağ barındıran yiyecekler şeker hastası olan insanlar için zarar teşkil etmektedir.
Diyabet hastalığı esasında her insanda görülmekte olan ve gizli olan bir hastalık türüdür. Ortaya çıkması ile beraber insanlar aslında bir sürü zararlı gıdanın kendine yasak olduğunu düşünse de çok daha sağlıklı bir yaşama yeni bir başlangıç yapmaktadır. Zaman içinde bu sorunla yaşamayı öğrenmektedir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak