İnsan İskeletinin Yapısı

İnsan İskeletinin Yapısı

Gündelik hayatta gerçekleştirdiğimiz eylemleri, kemiklerin olmadan asla yapamazdık. Çünkü kemikler bir araya gelerek vücudumuzda bir bütün oluşturur ve dengede kalmamızı, yürümemizi, koşmamızı, konuşmamızı, yüzmemizi vs. aklımıza gelecek her şeyi yapmamızı sağlar. Yetişkin bir insanda irili ufaklı 206 adet kemik vardır.

Kemikler insan vücudunda bir araya gelerek, hiç bir makinenin sahip olamadığı bir hareket kabiliyeti sağlar. Aynı zamanda diğer iç organlarımızı bir kalkan gibi korur. Aynı zamanda kemik dokusunda kalsiyum ve fosfat gibi mineraller üretilir. Bunların yanında kırmızı kan hücreleri de kemik iliği tarafından üretilir.

Kemikler, insanların karşılaştıkları darbeler yönünden de çok sağlam ve dayanıklıdır. Uyluk kemiği, dikey pozisyonda 1 ton ağırlığa dayanıklı şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda ayaktaki kaval kemiği, 1,5 ton basınca dayanıklıdır. Sırıkla atlama yapan bir sporcunun kalça kemiğine, yere bastığı zaman 1,4 tonluk basınç biner.

Devasa binaların gelişim süreci 20. yüzyılın ikinci yarısında boy göstermeye başladı. İnsanlar daha büyük ve dayanıklı yapılar geliştirmek için iskelet yapısına benzer şekillerde kafes sistemli yapılar üretmeye başladılar. Hal böyle olunca, köprüler ve yüksek binalar daha az maliyetli ve daha kısa sürede inşa edildiler. İnsan kemikleri hem çok dayanıklıdır, hem de insanların rahatlıkla taşıyabilecekleri kadar hafiftir. Çünkü iç kısmında ilik vardır. Eğer içi dolu olsaydı hem çok ağır olurdu, insanlar hantallaşırdı, hem de dışarıdan gelen darbelerde hemen kırılabilirdi.

Aynı zamanda kemiklerimiz esnek bir yapıya sahiptir. Hamilelik sırasında kadınlardaki leğen kemikleri karşılıklı olarak esnerler ve birbirlerine uzaklaşırlar. Böylece doğum sırasında bebek rahimden çıkarken, kafatası ezilme tehlikesinden kurtulmuş olur. Aynı zamanda bebeklerin kafatasları da yeni doğdukları zaman yumuşacıktır. Çünkü rahim yolunda bebeğin bedeni tamamen basınca uğrar, bu yumuşaklık sayesinde bebeğin kafatası esner. Eğer kafatası sert olsaydı basınçtan dolayı çatlayabilir, hatta kırılıp bebeğin beynine büyük hasar verebilir.

İskelet sisteminin hareket kabiliyeti de çok yüksektir. Her adım atışımızda yerden vücudumuza doğru basınç kuvveti gelir. Omuriliklerimiz sürekli çalışırlar ve birbirlerine sürtünürler. Bu da zamanla aşınmaya sebep olur. Ancak her omurilik arasında dayanıklı diskler vardır ve bunlar amortisör görevi görürler. Bunların kıvrımlı olmalarından dolayı yere bastığımız zaman vücudumuza gelen kuvve vücudun her tarafına dağılır. Eğer durum böyle olmasaydı, yerden gelen kuvvet direk beynimize iletilirdi ve beynimiz her adım atışımızda sarsılırdı. Bu gibi sebeplerden dolayı tüm canlılardaki iskelet yapısı çok kusursuz bir şekilde işler ve hareket kabiliyeti inanılmazdır.

İnsan İskeleti ve Kısımları

  • Site Yorum

Bir yorum bırak