İlahi Bakış Açısı Hakkında Bilgiler

İlahi Bakış Açısı Hakkında Bilgilerİlahi Bakış Açısı Hakkında Bilgiler

İlahi bakış açısının diğer bir adı tanrısal bakış açısıdır. Bu bakış açısı yani ilahi bakış açısı edebi metinlerdeki en köklü ve eski yöntemdir. Bu yöntemde yazar adını da aldığı gibi cidden tanrısal bir eda ile yazılarını yazar. Bu bakış açısında sınırsız bir yaklaşım ile konular ele alınır. Anlatılan konu anlatıcı tarafından tüm konuları ile bilinmektedir.

Kahramanların gizli konuşmaları, kafalarında düşündükleri ya da kendi kendine söyledikleri gönüllerinden geçenleri bu bakış açısı ile kolay bir şekilde anlatılmaktadır. Bu bakış açısını kullandığı metinde zaman zaman kendi yorumlarına ve görüşlerine yer verebilir. Bazen yargılarda da bulunabilir. Bu bakış açısı sayesinde eğer kurmaca bir metin anlatılıyorsa bu metindeki karakterlerin hepsinin açısından konuyu görmemiz sağlanır.

Bu bakış açısı yazarında işini kolaylaştırır. Anlattığı şey bir olaysa eğer bu olayı hızlandırabilme ve yavaşlatabilme özelliğine sahip olur. Her ne kadar olaya bu kadar hâkim olsa da yazar metnin ya da konunun içinde yer almaz. Müdahale etmeden ancak bazı yerlerde de görüşlerini bildirerek dışarıdan bir anlatım gerçekleştirir. Bu bakış açısında anlatıcı her şeyi bilir. Karakterin en mahrem bilgileri bile bu bakış açısı ile bilinir. İstediği yerde anlatıcı özetlemede yapabilir.

Böylelikle bu anlatımda karakterlerden daha fazla şey bilmiş olur anlatıcı. Üçüncü ağızdan bir anlatım kullanılır. Diğer bakış açılarına göre daha sürükleyici bir anlatıma sahiptir ayrıca ilahi bakış açısında diğer bakış açılarına göre yorum yapma olanağı daha fazladır.

Bu bakış açısında anlatıcı kendini gizleme gereksinimi duymaz. Gerekli yerlerde araya girmeyi tercih edebilir ancak hiçbir şekilde konunun içerisinde yer almaz. Bu bakış açısı anlatım olarak en açık olan bakış açısıdır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak