HATAY İlinin Tarihi

HATAY Şehirinin Tarihi

Hatay, Akdeniz Bölgesi’nin en doğusunda bulunur. Doğu ve güneyde Suriye’ye komşu olan şehir toprakları batıda Akdeniz ve İskenderun Körfezi kıyılarına kadar uzanır. Hatay şehirinin kuzeyinde Gaziantep ve Adana şehirleri vardır.

   Türkiye’nin gelişmiş şehirlerinden biri olan Hatay daha önceki çağlardan beri ehemmiyetli bir yerleşme yeridir. Saman dağı yöresindeki bir takım mağaralarda yapılan kazılarda Taş Devrin’den kaldığı sanılan insan ve memeli hayvan fosillerine rastlanması da bunu gösterir. Ayrı olarak şehrin kırk altı fark yöresinde Tunç Çağın’da kurulduğu anlaşılan yerleşme kalıntıları tespit etmiştir. Kuruluşu dördüncü asrın sonlarına dayanan Antakya şehirinin önceden otuz kilometre olduğu bilinen surları, İstanbul surlarından sonra Türkiye’nin en uzun surudur. Romalılar’ın sayfiye yeri olarak kullandıkları Harbiye’de yapılan kazılarda ortaya çıkarılan villalarda kullanılmış olan mozaikler, Paris’te ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’deki çeşitli müzeler ile Hatay Arkeoloji Müzesi’nde dünyanın ikinci büyük mozaik koleksiyonuna sahiptir.

   Hatay isiminin, on üçüncü asır ile yedinci asır arasında, merkezi bugün Çatal Höyük olan kanula olmak üzere şehir topraklarında kurulan Hatena Krallığının isminden kaynaklandığı sanılmaktadır.

 

 

 

hatayhatayhatay

 

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak