GİTAR Hakkında Bilgi

GİTAR

Gitar yanları oyuk bir gövdesi ve üzerinde gömme metal ya da fildişinden ses perdeleri bulunan, uzun saplı, telli bir çalgıdır. Kedi bağırsağı, naylon ya da çelikten yapılmış teller ön yüz (göğüs) üzerindeki eşik ya da köprü’den geçirilip gövdeye bağlanır. Çalgının göğsünde yuvarlak bir ses deliği vardır. Ses perdelerinden değişik ses ve tonlar elde edilir. Gövde üzerindeki göğüs kapağı tellerin titreşimlerini yükselterek sesin güçlenmesini sağlar. Gitar parmakla teller çekilerek ya da pena adı verilen bir mızrapla çalınır.

Çağdaş klasik gitar genellikle 6 tellidir; ama 5 telli olanları da vardır. Akustik gitar olarak da bilinen klasik gitar değişik ağaç türlerinden yapılır. Pop ve folk müziği sanatçılarının çoğu klasik gitar yerine, daha güçlü ses veren 12 telli gitar kullanılır.

GİTAR

 

Özellikle rock müzikte, geneliksel gitar yerine içi boş olmayan, gövdesi sert metal ya da plastikten yapılmış elektrogitar kullanılır. Elektrogitarda tel titreşimleri amplifikatörle güçlendirilerek hoparlörle iletilir. Değişik gitar türleri arasında tellerine metal bir çubukla basılarak çalınan Hawaii gitarı ile folk müziğinde pena ile çalınan metal telli gitar sayılabilir.

GİTAR’ın Tarihi

Gitar 16. yüzyılda İspanya’da ortaya çıktı. Dört telli bir İspanyol çalgısı olan guitarra’nın geliştirilmiş biçimiydi. 19. yüzyılda İspanyol çalgı yapımcısı Antonio Torres gitara bugünkine en yakın biçimini verdi.

17. ve 18. yüzyıllarda bir tür İspanyol lavtası olan vihuela gözden düşerken, gitara olan ilgi arttı. O dönemde Avrupa’da çok yetenekli gitarcılar yetiştiyse de, gitar uzun süre amatör çalgısı olarak kaldı 19. yüzyılda İspanyol gitarcı Fernando Sor (1778-1839) ve Fransisco Tarrega (1852-1909) gitar için yazdıkları bestelerin yanı sıra, Bach ve Mozart’tan yaptıkları uyarlamalarla çağdaş klasik gitar müziğinin öncüleri oldular.

Gitar 20. yüzyılda yaygın olarak bütün müzik türlerinde kullanıldı. Çağdaş gitar müziğinin önde gelen bestecileri arasında İspanyol İsaac Albeniz, Manuel de Falla, Enrique Granados’u ve Brezilyalı Heitor Villa-Lobos’u sayabiliriz. Çağdaş klasik gitarcıların en ünlüleri ise İspanyol Andres Segovia, Paco de Lucia, İngiliz Julian Bream’dir. Caz topluluklarında ritim için çok önemli olan gitar solo çalgı olarak da kullanılır. Ünlü caz gitarcıları arasında Fransız Django Reinhardt, ABD’li Wes Montgomery ve Joe Pass sayılabilir. Jimi Hendrix, Eric Clapton ve Chet Atkins rock müziğin en çok tanınan gitarcılarıdır.

gitar

 

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir