FRANKFURT Dünya Bankalarının kurulduğu şehir

Gizemleri ile dolu olan şehir. FRANKFURT

Frankfurt, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin iç kesimlerinde, Main Irmağı kıyısında yer alan bir kenttir. Hessen eyaletinin en büyük kenti olan Frankfurt’un resmi adı Frankfurt am Main’dir. Almanya Federal Cumhuriyeti’nin önde gelen ticaret, sanayi ve kültür merkezlerinden gelen biridir. Ülkenin başkentinin Bonn olmasına karşın, birçok yönetim kurumunun merkezi Frankfurt’tadır.

Bereketli Ren vadisinin ticaret merkezi olan Frankfurt aynı zamanda Avrupa’nın belli başlı deniz ve karayollarının kesiştiği bir noktadadır. Ren-Main Hava alanı Avrupa’nın en işlek hava alanlarından biridir.

Frankfurt’ta 13.yüzyıldan bu yana çeşitli ticaret fuarları düzenlenmektedir. İçlerinde en çok ilgi görenlerden başlıcaları kitap ve otomobil fuarlarıdır.

Kimya, elektrik ve elektronik araç-gereç, makine, basım, deri ve besin sanayileri çok gelişkindir.

rothschild ailesi

Frankfurt aynı zamanda önemli bir bankacılık merkezidir. Ünlü Rothschild ailesine ait uluslararası bankacılık imparatorluğu bu kentte doğmuş, 2. Dünya Savaş’ından sonra önde gelen bankacılık merkezleri burada kurulmuştur.

Frankfurt ünlü şair Johann Wolfgang von Goethe’nin doğduğu kenttir. Sanatçının doğduğu ev yeniden yapılmış ve Goethe Evi adıyla müzeye dönüştürülmüştür. 1914’te Frankfurt’ta kurulan Johann Wolfgang Geothe Üniversitesi ülkenin en büyük üniversitelerinden biridir. Senckenberg Doğal Tarih Müzesi ve Stadel Sanat Enstitüsü kentin önemli bilim ve kültür merkezleri arasındadır. Dünyanın dört bir yanından getirilmiş zengin bir bitki koleksiyonu olan bir parkı ve hayvanat bahçesi vardır.

Frankfurt’ta yayımlanan Frankfurter Allgemeine Zeitung ülkenin en etkili gazetesidir. 1. yüzyılda, Romalılar’ın yerleşim merkezlerinden biri olan Frankfurt 12. yüzyıldan sonra gelişmeye başladı. 14. yüzyıldan beri de önemli bir ticaret merkezidir. Papa 1356’da Frankfurt’u Kutsal Roma-German imparatorlarının seçildiği ve taç giydiği kent ilan etti. 1815-1866 yılları arasında Federal Meclis, 1848-1849 yılları arasında da Almanya birliğini amaçyalan Frankfurt Ulusal Meclisi burada toplandı. Ne var ki, birlik girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. 2. Dünya Savaşı sırasında yakılıp yıkılan kentin büyük bir bölümü sonradan yeniden kuruldu. Frankfurt’un nüfusu 592.400’dür (1987).

  • Site Yorum

Bir yorum bırak