Farenjit hastalığı hakkında bilgiler ve tedavi yöntemleri

Farenjit hastalığı hakkında bilgiler ve tedavi yöntemleriFarenjit hastalığı hakkında bilgiler ve tedavi yöntemleri;

Farenjit; boğazın, bademciklerin ve küçük dilin arkasının iltihaplanmasıyla ilgili ciddi bir hastalık tablosudur. Farenjite neden olan pek çok virüs ve bakteri bulunmaktadır. Özellikle çocuklarda görülen farenjitlerin büyük çoğunluğunu virüsler oluşturmaktadır.

Farenjitin gelişmesinde pek çok etmen bulunmaktadır. Bunlar; burun tıkanıklıkları, kemik eğrilikleri, burunda bulunan etlerin büyük olması, sigara, alerji, beslenme bozuklukları ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi şeylerdir. Farenjit hastalığı vücudumuzda lokal ve genel olmak üzere bir çok belirti gösterir.

Lokal semptomlar; boğazda ağrı, iğne batıyor hissi, yanma, şişme ve kızarıklık, yutkunma da zorlanma gibi unsurlar farenjit hastalığının bilinen en lokal semptomları arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra birde genel semptomlar vardır onları da şöyle inceleyebiliriz;

Genel semptomlar: ateşin artması, boyundaki lenf bezlerinin şişmesi, halsizlik yorgunluk, ses kısılması iştahsızlık gibi durumlardır. Böyle bir durumda doğrudan hekim kontrolüne girmekte fayda olacaktır. Türkiye genelinde birçok insan bu durumun kendiliğinden zaman içinde geçebileceğini düşündüğü için olumsuz sonuçlar ile karşılaşmaktadır.

Farenjitte akut ve kronik olmak üzere iki seyir bulunmaktadır. 

Akut farenjitte hastanın şikâyetleri kronik olan farenjit türüne göre çok daha belirgin bir yapıya sahiptir. Öksürük, burun tıkanıklığı, ses bozuklukları görülmektedir. Neredeyse herkeste akut farenjit görülebilmektedir. Kronik farenjit ise birçok belirti belirgin bir şekilde görülmez. Boğazda kuruluk, gıcık, yabancı cisim hissiyatı, yanma gibi pek çok belirtisi vardır.

Farenjite yakalanmamak için öneriler;

Sıkça ellerimizi yıkamalı, çok fazla sigara içmemeli ve içilen ortamlarda bulunmamalı, boğaz ağrısı çeken insanlarla çok yakın temasta bulunmamalısınız. Aynı kaptan yemek ya da su içilmemeli, uykusuz kalınmamalı, bol bol dinlenilmeli, sigara ve alkol kullanılmamalı, bol miktarda c vitamini içeren meyve sebzeler tüketilmeli, kahve ve asitli içeceklerden kaçınılmalıdır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak