ERGENLİK DÖNEMİ NEDİR?

164007424-thinkstock-ergen-ergenlik-genc-soru-mkl

Çocukluktan yetişkinliğe kadar süren hızlı bedensel büyümeye ergenlik dönemi denir.Kişiler arasında ergenliğe geçiş ve tamamlama yönünden farklılık olabilir. Genel olarak kızlar erkeklerden 2 yıl önce bu döneme girerler.Gençlerin kendilerini başkalarıyla kıyaslama ve yersiz kaygılara kapılmalarına neden olabilir.Genel olarak ağırlık artışı ve boy uzaması ergenliğe doğru gidilen aşamalardandır.
ERKEKLERDE
Ağırlık artışı ve boy uzaması ile birlikte kaslarda güçlenme, gelişme, gırtlaktaki büyüme sonucu ses kalınlaşır. dış cinsel organlar olan testisler, skrotum ve peniste büyüme, sakal ve bıyık çıkması,gece uyurken istemsiz meni tüm bu fizyolojik değişiklikler gençlerde utangaçlık ve sıkılganlık hissi yaratabilir.
KIZLARDA
Vücut şekillenmeye başlar, göğüsler belirginleşir, yağ bezlerinin fazla çalışmasıyla ergenlik sivilceleri ortaya çıkar.Kızlarda adet kanaması 12-13 yaşları arasında başlamaktadır. Bu ortalama 16-17 yaş aralığına kadar gecikebilir normal bir durumdur. Hipofisten salgılanan hormanların etkisi ile her ay bir yumurta hücresi olgunlaşarak atılır ve rahim içi dokusu da bu arada gebelik için kalınlaşmaya başlar. 28 günde bir adet kanaması oluşur ve 3-7 gün sürer. Kadınlarda adet döngüsü 45-50 yaşına kadar devam eder. Menopoz dönemiyle son bulur.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak