Empati Kurmak

Kişinin kendisini başkalarının yerine koyma ve onun gibi düşünme olarak tabir edilen, empati, insan ilişkilerinde çok önemli bir yere sahiptir. Bazen insanların aldıkları kararları tartışırken, içinde bulunduğumuz şartları göz önünde bulundurarak konuşuruz ve alınan kararına saçma olduğunu düşünürüz. Ancak karşımızdaki kişinin içinde bulunduğu şartları göz önünde bulundurarak düşündüğümüz zaman, aslında aldığı kararın saçma olmadığı sonucuna varabiliriz.

Empati kurmak, karşımızdaki insan olmaktır. Kendimizi oyumuşuz gibi hissetmektir. Bunun için de karşımızdaki insanı iyi tanımamız gerekir. En iyi tanıdığımız insanlar aile bireyleridir. Bazen ailemizle aramızda sorunlar olabilir. Bu da mutsuzluğa sebep olur. Mutlu olmak ve bu sorunları aşmak için, annemizi, babamızı ve kardeşlerimizi anlamamız gerekir. Onlar gibi düşünmek, onların göstereceğimiz davranışlar karşısında nasıl tepkiler vereceğini düşünmek ve ona göre hareket etmek gerekir.

Yetişkin bir insanın birden bire ağlaması bize çok saçma gelir. Hemen o insana çocuk muamelesi yapabiliriz. Ancak o insanın yakınını kaybettiği için ağladığını öğrendiğimiz zaman, bu tepkiyi vermesinin gayet normal olduğunu oracıkta anlarız. Hatta hüzünleniriz, dayanamayıp onunla beraber ağlayabiliriz. Çünkü bu acıyı herkes bilir. İşte burada farkında olmadan bir empati kurmuş oluruz.

Empati, en çok anneler ve çocukları arasında yaşanır. Çocuklarının acı çekmeleri durumunda anne de huzursuzlanır, içgüdüsel olarak çocuğunun acısını anlamaya çalışır. Amerika’ daki istatistiklere göre, Amerika’ daki % 20′ lik en zengin kesimin, %20′ lik en fakir kesime göre, hayır kurumlarına daha az bağışta bulunuyor. Çünkü fakir kesimdeki insanlar, muhtaç insanları daha iyi anlayabiliyor ve onlara daha çok yardımcı olmaya çalışıyor.

Empatinin üç türlü kuralı vardır:

1-) Kendimizi karşımızdakinin yerine koymak, olaylara onun bakış açısıyla yaklaşmak

2-) Karşımızdakinin duygularını ve düşüncelerini anlamak, onun gibi hissetmek

3-) Onu anladığımızı ona ifade etmek

Empati kelimesi, Latince’ deki “iç, içinde, içine” anlamına gelen “Em” ile Grekçe’ deki “duygu, acı, algılama, ıstırap” anlamına gelen “Patheia” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Empatiyi arttırmak için, insanları daha yakından tanımaya çalışmalıyız. Hayatları acılarla dolu insanları sürekli düşünen insanların, beyinde şefkat kurma duygusu ile bağlantılı olan sinir hücreleri çok gelişmiş olur. Küçüklüğümüzde anne ve babalarımızın bizi düşündükleri için bize verdikleri nasihatleri o yaşlarda anlayamayız, ancak çocuklarımız olduğu zaman bunu çok daha iyi anlayabiliriz. Çevremizde aslında empati kurup da farkında olmadığımız çok fazla olaya şahitlik ediyoruz. Sizler de empati yeteneğinizi geliştirmek için sürekli araştırmalı ve iki kere düşünüp ondan sonra fikrinizi söyleyebilirsiniz. Doğuştan var olan empati, biraz yoğun bir şekilde düşündüğümüz zaman aslında savaşları bile durdurabilecek kadar güçlü bir yetenektir.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak