Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Bulunur ?

ekran-kartı

Format sonrası en büyük sıkıntılardan biriside driver dosyalarını tek tek bulmaktan geçiyor. Ama daha önemlisi driver dosyasını bulmak için öncelikle sürücünün marka ve modelini bilmeniz gerekiyor.

Paranız var ise driverbackup gibi programlar ile sürücüleri yedekleyebilir, format sonrası yedekleri otomatik olarak zaman harcamdan kurabilirsiniz.

Fakat bu işlere verecek param yok diyorsanız bunları tek tek bulmanız gerekmektedir. Bu yazımızda ise sürücüsünü yüklemek istediğimiz aygıtın marka ve modelini nasıl bulacağınızı sizlere anlatacağım.

Korkmanıza gerek yok arkadaşlar. Bunun içinde kolaya kaçacağız ve bir program indireceğiz. Programı ücretsiz versiyonda kullanacağız, aksi halde ücret ödemeniz gerekir. Üzülmeyin ücretsiz versiyonu da işimizi görür :).

Gerekli program : AIDA64 Extreme Edition

İndirme linki : Burayı tıklayın. (Resmi web sitesi linki)

Programı indirip kurduktan sonra çalıştırıyoruz. Karşınıza çıkan ekranda Görüntü Birim > Windows Görüntü menüsünü açıyoruz ve ekrana ekran kartımızın marka ve modeli çıkıyor. 

RESİM 1 

Ekran kartı marka ve modelini öğrendikten sonra tek yapmamız gereken google da aratmak olacaktır.

RESİM 2 

NOT : Sürücü dosyalarınızı ararken önceliğiniz her zaman için aygıt üreticisinin kendi web sitesi olsun. 

Eğer ekran kartı sürücüsünün doğru yüklendiğinden emin olmak istiyorsanız Bilgisayarım‘a sağ tık yapıp özellikler seçeneğine tıklayın. Aygıt Yöneticisini bulun ve Görüntü Bağdaştırıcılarını tıklayın. Eğer üzerinde ünlem işareti yoksa ekran kartınız düzgün yüklenmiş anlamına gelir.

RESİM 3

NOT 2 : Bu program ile sadece ekran kartınızın değil, ses kartı, wireless kartı, ethernet kartı gibi aygıtların sürücülerinide bulmak için kullanabilirsiniz.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Bunlar da ilginizi çekebilir