Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihçesi, ilk olarak New York’ ta bir fabrikada gerçekleşen yangın sonucu başladı ve zamanla düya genelinde ülkeler tarafından resmi bir gün olarak kabul edildi. 8 Mart 1957 tarihinde New York’ ta bulunan bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi, daha insani koşullarda çalışmak için grev yapmaya başladı. Grev sırasında işçilere saldıran polisler, fabrikanın kapılarının önlerine barikatlar kurdular ve işçileri fabrikaya kilitlediler. Daha sonra fabrikada çıkan yangında, barikatlardan dolayı dışarıya çıkamayan 129 kadın işçi yanarak öldü. Cenaze törenlerine 10 binden fazla insan katıldı.

26-27 Ağustos 1910 tarihinde, Danimarka Kopenhag’ da, II. Enternasyonele bağlı kadınlar toplantısında Alman Sosyal Demokrat Partisi üyesi Clara Zetkin, yaşanan bu fabrika olayından bahsetmiştir ve 8 Mart’ ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını yönünde fikir sunmuştur ve bu fikir oybirliğiyle kabul edilmiştir. İlk yıllarda net bir tarih olmamıştır, bahar aylarında kutlamalar yapılmıştır. Tarihin 8 mart olarak belirlenmesi ise 1921 yılında Moskova’ da düzenlenen III. Uluslararası Kadınlar Toplantısı’ nda olmuştur. Buradaki adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlenmiştir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları yılları arasında bazı ülkelerde yasaklanan kadınlar günü, 1960′ lı yılların sonunda Amerika’ da resmi olarak kabul gördükten sonra dünya gündeminde daha fazla yer bulmaya başlamıştır.

16 Aralık 1977 tarihinde, Birleşmiş Milletler; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘ nü kabul etmiştir. Türkiye’ de 8 Mart 1921 yılından beri kutlanmaktadır.”Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye de etkilenmiş ve 1975 yılında Türkiye’ de “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylük 1980 darbesinden sonra dört yıl boyunca kutlamaların yasaklanmasına rağmen, 1984 yılından itibaren tekrar kutlanmaya başlamıştır.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak