DERİ HASTALIKLARI

DERİ HASTALIKLARI

Deri hastalıklarının hemen hiçbirisi özel durumlar dışında ölüm tehlikesi yaratmaz, ama hasta için büyük bir sıkıntı kaynağı olabilir. Çünkü insanlar bu hastalıklardan çoğunun bulaşıcı olmadığını bildikleri halde hastalıklı derinin görünümünden rahatsız olduklarını belli ederler.

   En yaygın deri hastalıklarından biri egzama (ya da dermatif), öbürü de sedef hastalığıdır. Özellikle çocuklarda çok sık rastlanan egzamada deri kızarır, kaşınır ve pul pul dökülür. Bazen deride çatlaklar ve içi su dolu küçük kabarcıklar belirir. Bu döküntülerin tedavisinde bazı merhemler yararlı olursa da hastalık genellikle bir kaç yıl sürer. Bazı egzama türlerinin nedeni ise hayvan kılı, toz, deterjan ve sabun gibi bazı maddelere karşı kişinin alerji ya da aşırı duyarlık tepkisi göstermesidir. Bu durumda en iyi çözüm bu maddelerden olabildiğince uzak durmaktır.

   Sedef hastalığında pul pul kabaran iri lekeler nedeniyle deri yamalıymış gibi görünür. Daha çok gençlerde görülen bu deri hastalığı merhemlerle ve morötesi ışınlarla tedavi edilir.

   Ergenlik çağında yüzünde ergenlik sivilceleri (akne) çıkmamış insan pek azdır. Bu sivilcelerin ve siyah lekelerin nedeni kesin olarak bilinmiyor; ama ergenlik dönemindeki hormon değişiklerine bağlı olarak derideki yağ bezlerinin aşırı çalıştığı, bunun sonuncunda da kıl keseciklerinin tıkandığı sanılıyor. Ergenlik sivilcelerinin fazla çikolata yemekten ileri geldiği konusunda kesin bir kanıt yoktur. Uzmanlar da bu sivilceleri büyüme süreçlerinin doğal bir parçası olarak görürler. Temizliğe özen göstermek, yüzü sabah-akşam düzenli olarak yıkamak, sivilceleri sıkmamak ve doktorun önereceği merhemleri kullanmak etkili olursa da bazı durumlarda daha değişik ve özel tedaviler uygulanabilir. Bu sivilceler genellikle 20 yaşlarına doğru kaybolur.

   Pigmentlerin ya da bazı deri hücrelerinin aşırı çoğalmasından ileri gelen benler, bir virüsün deri hücrelerine yerleşmesinden kaynaklanan siğiller ve kıl keseceğinin iltihaplanmasıyla beliren çıbanlar da çok sık karşılaşılan deri sorunlarıdır. Birden büyümeye ya da kanamaya başlayan bir beni mutlaka doktora göstermek gerekir, çünkü bazı deri kanserlerinin ilk belirtisi budur. Çıbanlar da temiz tutulmalı ve patlayıp boşalarak kendi kendine iyileşinceye kadar üzeri kapatılmalıdır.

   Deride çeşitli mantar hastalıları da görülür. Örneğin saç ve kıl keseceklerine yerleşerek geçici bir kelliğe ve kıl dökülmesine yol açan saçkıran oldukça yaygın bir mantar hastalığıdır. Tinea cinsinden mantarlar da deri üzerinde kaşıntılı, yuvarlak ve kırmızı kabartılara, ayak parmakları arasına yerleşen türleri ise derinin çatlayıp kaşınmasına neden olur. Bu hastalıkların tedavisinde toz, pudra, merhem ve sıvı çözelti halinde satışa sunulan mantar ilaçları etkilidir.

   Ayrıca bazı hastalıklarda da deri de çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Örneğin kızamık ve suçiçeği gibi çocuk hastalıklarındaki deri döküntüleri ile zona denilen ağrılı hastalıkta, virüsün yerleştiği sinirin geçtiği yerde deri üzerinde beliren içi su dolu kabarcıklar bu tür belirtilerdir.

DERİ HASTALIKLARI 1

  • Site Yorum

Bir yorum bırak